Tommy Robinson on peagi taas vaba mees. Foto: Scanpix.

Apellatsioonikohus vabastas Inglise Kaitseliiga (English Defence League, EDL) endise juhi ja islamiseerumise vastase aktivisti Tommy Robinsoni kautsjoni vastu vanglast. Robinson vaidlustas edukalt kohtuotsuse, mille kohaselt leiti ta süüdi olevat lugupidamatuses kohtu vastu, vahendab Briti ajaleht The Telegraph.

Ülemkohtunik lord Burnett ning kaks teist kohtunikku tühistasid Leedsi kroonikohtu kohtuotsuse, millega Tommy Robinson (kodanikunimega Stephen Christopher Yaxley-Lennon) mõisteti süüdi lugupidamatuses kohtu vastu ning saadeti 13 kuuks vangi.

Andes täna oma otsusest teada ütles lord Burnett, et kohus lubas esitada apellatsiooni Leedsi kroonikohtu otsuse vastu ning apellatsioonikaebuse esitajale määrati kautsjon. Leedsi kroonikohtu otsus läheb ümbervaatamisele, kuid uue kohtuistungi aega pole veel kindlaks määratud.

Kohtusaalis kohal viibinud Tommy Robinsoni toetajad aplodeerisid, kui Lord Burnett otsuse teatavaks tegi ning ligikaudu 25 toetajat juubeldasid ka kohtumaja ees, kui rõõmustav otsus nendeni jõudis. Robinson, kes ise kohtusaalis ei viibinud, vabastatakse vanglast lähiajal.

Apellatsioonikohtu otsust põhjendades ütles lord Burnett, et pärast seda kui Robinson "oli video Facebookist eemaldanud, puudus piisavalt tungiv vajadus koheseks menetluseks." Apellatsioonikohus leidis, et Leedsi kohtunik ei oleks pidanud samal päeval algatama menetlust lugupidamatuse tõttu kohtu vastu. Lord Burnetti hinnangul "lugupidamatuse üksikasju ei sõnastatud ega esitatud apellatsioonikaebuse esitajale" ning eksisteeris "ebamäärasus kõnealuse lugupidamatuse iseloomu osas."

Kokkuvõtvalt leidis lord Burnett, et Leedsi kroonikohtu otsus, mis langetati pärast fundamentaalselt vigast protsessi keerulistes ja ebatavalistes oludes, ei saa kehtima jääda ning tuleb saata ümbervaatamiseks teisele kohtunikule. Lisades, et "olukorras, kus määratakse arvestatava kestvusega vabadusekaotus, ei tohiks see toimuda nii kiiresti pärast käitumist, mille peale kaebus esitati – otsus koheseks vangistamiseks langetati [vaid] viie tunni jooksul pärast käitumise asetleidmist."

Robinsoni reaktsiooni kohta saab lähemalt lugeda tema Facebooki lehelt. Kohtu argumentatsioonist saab aga põhjalikuma ülevaate siit.

https://www.facebook.com/thetommyrobinson/videos/1333674200101964/