Vabadussõja võidusamba avamine. Foto: Raigo Pajula, Postimees/Scanpix

Religioonipsühholoog Tõnu Lehtsaar on veendunud, et kui peaks olema õigus nendel, kes väidavad, et Eesti ei saa iseseisva riigina hakkama, siis tähendab see, et meie lastel on tulevikus valida kalifaadi ja kubermangu vahel. Sellest hoolimata usub Lehtsaar vabasse ja iseseisvasse Eestisse.

"Laulva revolutsiooni ajal olime veendunud, et saame ise hakkama. Vabadus tähendas võõrast ikkest priiks saamist, ise olemist, ise otsustamist," kirjutab Lehtsaar ERR-i arvamusportaalis. "Täna on aga avalik õpetus see, et me väidetavalt ei tule ise toime – majanduslikult, poliitiliselt ega moraalselt. Iseseisev ja sõltumatu Eesti pidavat olema nonsenss. Pealegi oleme ise vabatahtlikult EL-i astunud."

Meenutades nõukogude aega, jätkab Lehtsaar:

"Väide, et Brüssel asendab Moskvat, on minu arvates suuresti tõene. Direktiivid, rahvast võõrandunud võim, teisitimõtlemise allasurumine, kõlavad loosungid õigustest ja vabadusest, ametnike ja emissaride kihi teke – kõik see on ju olnud."

"Äkki on kusagil meie rahvuslikus hinges alluja geen, orjameele vari, mis ei lasegi iseseisvuda. Tunneme ennast siis hästi, kui saame alistuda ja sõltuda. Alati on neid, kelle lojaalsus võtab pugemise vorme. Surve seadusandlusele, moraalile ja enesehinnangule on tohutu. Alati on lihtsam kaasa minna kui iseendaks jääda," arutleb Tõnu Lehtsaar ja lisab, et usub siiski vabasse ja iseseisvasse Eestisse.