Ajaloolase ja poliitikakommentaatori Toomas Alatalu hinnangul võib julgelt väita, et võim ja valitsus ei tea, mida nad teevad. Seetõttu on vaja kontrolli rahvaalgatusõiguse taastamise näol.
"Rahvaalgatuse suur mõte seisnebki selles, et kui võim teeb küsitavaid otsuseid, siis on rahval õigus operatiivselt reageerida," tõdes 12. märtsil sihtasutuse Terve Rahvas korraldatud meeleavaldusel kõnelejana osalenud Alatalu ja meenutas, et Šveitsis on süsteem paigas ning igal aastal saab määratud ajal panna küsimusi rahvahääletusele.
"See on tegelikult ju kõige efektiivsem kontroll jooksva poliitika üle," tõstis Toomas Alatalu esile otsedemokraatia hüvesid.
"Üks asi on iga nelja-viie aasta tagant toimuvad parlamendivalimised, aga teine asi on püsikontroll, mis annab inimestele, kes tahavad poliitikas kaasa rääkida, seda ka teha ja teiselt poolt ei saa võim ennast tunda karistamatuna nelja-viie aasta jooksul," seletab Toomas Alatalu.
Kui kaugel oleme Toomas Alatalu hinnangul rahvaalgatusõiguse taastamisest Eestis?
"Pean ütlema, et kahjuks väga kaugel, aga minu lootused on seotud sellega, et riigikogu valimised järgmise aasta märtsis kordavad seda, mis äsja juhtus Itaalias. See oli selge "ei" traditsiooniliste parteide kartellikokkulepetele ja senisele poliitikale," arvab Alatalu, kelle hinnangul oleks Eesti poliitilistel parteidel, kes tahavad targad olla, end viimane aeg käsile võtta ja orienteeruda selle, et mida nad valimiskampaania ajal lubavad, seda nad ka täidavad.
"Need jõud, kes pole aga riigikogus esindatud, nendel on aega, et oma seisukohad formuleerida ja nendega rahva ette tulla," annab Toomas Alatalu lootust uutele tulijatele.
"Kogu maailm on praegu läinud liikvele ja traditsioonilised parteid peavad sellega kaasa minema või peavad oma koha loovutama uutele parteidele, kes oskavad paremini rahva huve esindada ja kohustuvad seda tegema. Siin on aga tarvis, et me paralleelselt pakuksime välja rahvaalgatuse kehtestamise kui pideva võimaluse rahvale poliitikas kaasa rääkida ja oma otsustega poliitikute tegevust kontrollida," tõdeb ajaloolane ja poliitikakommentaator Toomas Alatalu.
Intervjuus tuleb juttu veel Kataloonia olukorrast ja selle võrreldavusest Eestis näiteks Ida-Virumaaga.
Vaadake lisa videost!
Toimetas Markus Järvi