Ameerika Ühendriikide president Donald Trump esinemas 2020. aasta Davose majandusfoorumil. Foto: Scanpix

Ameerika ühendriikide president Donald Trump astus Davoses avalikult vastu keskkonna "hukatuseprohvetitele ja nende maailmalõpu ettekuulutustele".

Käesoleva aasta 21.–24. jaanuarini toimuval Maailma majandusfoorumi (World Economic Forum; WEF) Davose tippkohtumisel – kuhu poliitikud, ärimehed ja avaliku elu tegelased üle maailma eralennukitega kohale lendavad – keskseks teemaks keskkonnaküsimused.

Koos teiste maailma poliitiliste ja ärijuhtidega osaleb foorumil USA president Trump, kes nimetas oma teisipäeval peetud kõnes kliimapaanika külvajaid ja maailmalõpu manajaid tavalisteks paniköörideks, kes taotlevad absoluutset võimu, vahendab Sky News.

"Nad on eilse päeva rumalate kaardimooride järeltulijad," lisas Trump, viidates sealjuures kuidas 1960. aastatel kuulutati, et rahvastikuplahvatus lõpetab maailma ära ja kuidas 1990ndatel külvas muret naftatipp.

"Need paanikakülvajad nõuavad alati ühte ja sama – absoluutset võimu valitseda, muuta ja kontrollida kõike meie elus," rääkis Trump.

Trump teatas kuulajatele, et Ameerika Ühendriigid ühinevad käesoleva aasta WEF-i Davose kogunemisel vastu võetud "Ühe triljoni puu" initsiatiiviga ja väga suure hulga puude istutamise eesmärgil kaasatakse nii riigi kui eraraha.

Davose foorumist on saanud omamoodi Trumpi ja rootsi kliimaaktivisti Greta Thunbergi, kes samuti teisipäeval esines, maailmanägemuse kokkupõrkeplatsdarm.

17-aastane koolitüdruk teatas, et "pea-aegu mitte midagi" pole CO2 koguste vähendamiseks ära tehtud ja nõudis maailma tippjuhtidelt, et need kuulaksid noori inimesi. "Noorte inimeste teadus ja hääl ei ole arutelude keskmes, kuid see peaks nii olema," kuulutas noor kliimapaniköör.

Thunberg tunnistas hiljuti, et tema koolikliimastreigi kampaaniast pole olnud suurt midagi tolku, tema aastase koolist eemaloleku ajal pole ta kliimarindel suurt midagi saavutanud ning kasvuhoonegaaside kogused suurenevad jätkuvalt.

Toimetas Karol Kallas