Donald Trump. Foto: kuvatõmmis videost

USA ametist lahkuv president Donald Trump tänas lahkumiskõnes rahvast usalduse eest, kutsus nii demokraatide kui vabariiklaste toetajaid üles pingeid maandama ning mõistis hukka tsensuuri ja tühistamiskultuuri, vahendab Daily Wire.

Trumpi sõnul on ta koos rahvaga saavutatu üle uhke. “Tegime ära selle, mille eesmärgiks võtsime, ja ka palju rohkemat,” sõnas ta.

Kõne esimeses pooles keskendus Trump oma abikaasa Melania ning perekonna tänamisele, kiites ka asepresident Mike Pence’i ning USA salateenistust. Siis liikus ta edasi USA kodanikeni. “Teie teenimine presidendina on olnud kirjeldamatu au. Tänan selle erakordse privileegi eest,” märkis ta.

Trump mõistis kõnes taaskord hukka ka 6. jaanuaril toimunud USA kapitooliumihoone hõivamise. President sai läinud nädal juba teist korda USA Esindajatekojas süüdistuse (impeachment), seekord väidetavas “vägivallale üleskutsumises”, mille üle peab nüüd lõpliku otsuse langetama Senat. Tõenäoliselt mõistab vabariiklaste ja demokraatide vahel pooleks jaotatud Senat ta õigeks, kuna lihthääleenamusest süüdimõistmiseks ei piisa.

“Me ei tohi kunagi unustada, et kuigi võime ameeriklastena üksteisega mitte nõustuda, oleme siiski ausate ja rahuarmastavate kodanike riik,” rääkis Trump, kelle sõnul tekitas kõigis kodanikes õudust Kapitooliumi ründamine. “Poliitiline vägivald on rünnak kõige vastu, mida kalliks peame. Seda ei saa kunagi tolereerida.”

Trump tõi välja ka oma presidentuuri saavutused, mainides esimesena koroonaviiruse vaktsiini erakordse kiirusega väljatöötamist ja turule toomist operatsiooni “Warp Speed” raames. Samuti tõi ta välja majanduse kasvu ning riigi lõunapiiri kindlustamise.

Veel rääkis Trump ka nn “kosmoseväe” rajamisest, astronautika üldisest arendamisest ning Iraani kindrali Qassem Soleimani ning ISISe juhi Abu Bakr al-Baghdadi tapmisest USA vägede poolt.

Kõne lõpuosas mõistis Trump hukka tsensuuri ja nn tühistamiskultuuri aina suurema leviku, mis teadupärast lõppes hiljuti ka Trumpi enda kõrvaldamisega erinevatelt sotsiaalmeediaplatvormidelt. “Ameerika pole taltsate hingedega arglik maa, kus kodanikke tuleb kaitsta eriarvamusel isikute eest,” toonitas Trump.

Trump lahkub Valgest Majast täna, kohtumata oma järglase Joe Bideniga. Ekspresident kolib kõigi indikatsioonide kohaselt oma Mar-a-Lago residentsi Floridas.

Toimetas Jaanus Vogelberg