
Ameerika Ühendriikide kurnavatest kaubandussuhetest "vabastamise päeva" järel hakkasid börsid rabelema. 9. aprilli pärastlõunal teatas president Donald Trump, et peatab tollimaksude kehtestamise 90 päevaks. Dow Jonesi indeks tegi ajaloo suurima hüppe.
Mis juhtus: Wall Streeti börsid tegid ajaloolise hüppe kõrgemale. Börsiindeks Dow Jones kasvas 9. aprilli õhtuks 2,962.86 punkti võrra ja S&P indeks tõusis ligi 10 protsenti. "Süüdi" on selles president Trumpi tollimaksude poliitika.
Kes on kaasatud: Donald J. Trump, Ameerika Ühendriikide börsid, 75 tollimaksude kokkulepet otsivat riiki ja Wall Streeti börsimaaklerid.
Donald Trumpi kommentaar (7. aprill, 2025): "Ärge olge nõrgad! Ärge olge rumalad! Ärge olge paniköörid*. Olge tugevad, julged ja kannatlikud, sest selle tulemuseks on suursugusus!"
Mõju: omanikku vahetas 30 miljardit aktsiat, turgude väärtus kasvas peale tariifide peatamist 90 päevaks – välja arvatud Hiina Rahvavabariigile – hüppeliselt. Samas viimase Ameerika Ühendriikide võlakirjade müük ja USA riigikassa kümne aasta võlakirjade tulususe kasv 4,5 protsendini näitavad, et oodata on suuremat majandusvalla tulevärki.
President Trump teatas 9. aprilli õhtul, et peatab suuremale osale Ameerika Ühendriikide kaubanduspartneritele tollimaksude kehtestamise 90 päevaks, kuna ligi 75 riiki soovivad rääkida läbi kaubavahetuse tasakaalu teemal. Osutatud riikidele jääb kehtima üldine kümneprotsendiline tollimaks. Hiina Rahvavabariik nende hulka ei kuulu ja selle kaupadele kehtivad kuni 125-protsendilised kaitsetollid, vahendab National Pulse.
Dow Jonesi kauplemispäeva lõpuks oli selle indeks kasvanud 40 608,45 punktini ehk 2962,86 punkti, mis on indeksi ajaloos suurim ühepäevane tõus. Samal ajal S&P, mis viimase nädala jooksul on käitunud äärmiselt vägivõnklikult (volatiilselt), tõusis ligi 10 protsenti ja sulgus 5456,90 punkti juures.
Omanikku vahetas hinnanguliselt 30 miljardit aktsiat, mis on suurim tehingute maht Wall Streeti ajaloos.
USA valitsuse sõnul on tollimaksude kehtestamise eesmärgiks õiglasem kaubavahetus ja riigi suurem majanduslik iseseisvus.
Hiina Rahvavabariik vastas Trumpi tollimaksudele USA võlakirjade müügi ja raha devalveerimisega.
*Trump võttis koos tollimaksudega kasutusele ingliskeelse uudissõna "panican", mis tähistab asjatult paanitsevate nõrkade ja rumalate inimeste parteid.
Toimetas Karol Kallas