Rüüstaja USAs. Foto: Scanpix

USA president Donald Trump teatas täna Twitteris, et riigi valitsus plaanib vägivaldse vasakpoolse rühmituse Antifa terroristlikuks organisatsiooniks kuulutada. 

Trumpi teade tuleb pärast mitu päeva kestnud rüüstamisi mitmes USA linnas, mille katalüsaatoriks sai mustanahalise George Floydi tapmine politseiniku poolt, vahendas Breitbart. Politseinikule on esitatud ka ametlik tapmissüüdistus. Protestides osaleb lisaks mustanahalistele aga ka väga palju nooremapoolseid vasakpoolseid valgeid, nendes seas ka Antifa liikmeid.

USA justiitsminister Bill Barr teatas, et Antifa ja sarnaste rühmituste poolt rüüstamiste ajal korraldatud vägivald on sisemaine terrorism, millesse valitsus kavatseb ka vastavalt suhtuda. Barr sõnas, et süüdlaste kindlakstegemisega hakkab tegelema Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI).

Trump on varem süüdistanud rahutuste epitsentri Minnesota demokraatlikke võime selles, et viimased ei ole rüüstamistele piisavalt jõuliselt reageerinud. Trumpi sõnul oleks pidanud USA Rahvuskaardi oluliselt varem tänavatele tooma.

Kaks vastandlikku narratiivi 

Tähelepanuväärsel kombel on Minneapolise linnapea ja paljud vasakpoolsed kommentaatorid asunud paralleelselt levitama vandenõuteooriat, justkui oleks agitaatorite puhul tegu hoopis "valgete ülemvõimu pooldajatest" äärmusparempoolsetega, esitamata oma väidete tõestuseks veenvaid tõendeid.

"Me seisame silmitsi valgete ülemvõimu pooldajate, organiseeritud kuritegevuse, väljaspoolt osariiki saabunud agitaatorite ja ehk isegi välismaiste mõjuagentidega, kes tahavad meie linna ja regiooni hävitada ja destabiliseerida," kirjutas Minneapolise demokraadist linnapea Jacob Frey Twitteris.

Vasakpoolne kommentaator Jared Yates Sexton väitis sarnaselt, et on "kuulnud piisavalt kõmu" selle kohta, et vasakpoolsete ANTIFA aktivistide asemel külvavad kaost hoopis rassistidest "aktseleratsionistid". Viimaste näol on tegu liikumisega, mis pooldab ühiskondlike pingete tahtlikku eskaleerimist, et tuua kaasa kaost. Hiljem väitis Sexton, et see võib omakorda aidata president Trumpil "võimu konsolideerida".

Tegelikke rahutuste korraldajaid iseloomustab hästi allolev pilt CNNi peakorteri ründamisest Atlantas, kus rüüstajad poseerivad Mehhiko ning Black Lives Matter liikumise lippudega.

Ühelt internetis ringlevalt videolt on aga näha, kuidas väidetav Antifa liige paistab mustanahalisele protestijale käsklusi ja raha andvat:

Toimetas Jaanus Vogelberg