Ameerika Ühendriikide president pidas kolmapäeval 8. jaanuaril 2020 Iraani konflikti puudutava kõne, milles viitas Iraani edasisele karistamisele eelkõige majanduslike vahenditega. Lisaks nõudis Trump NATO-lt Lähis-Idas suurema rolli võtmist. Alljärgnevalt on võimalikult sõna-sõnalt ära tõlgitud Valge Maja poolt üllitatud presidendi kõne mahakirjutus.
Nii kaua kui mina olen Ameerika Ühendriikide president, ei saa Iraan endale tuumarelva.
Tere hommikust. Mul on hea meel teile teatada: Ameerika inimesed peaksid olema tänulikud ja õnnelikud, et möödunud öise [teisipäeval vastu kolmapäeva] Iraani režiimi rünnaku tulemusel ei saanud kannatada mitte ükski ameeriklane. Selle rünnaku ajal ei saanud keegi surma, meie sõduritega on kõik korras ja meie sõjaväebaasid kandsid minimaalseid kahjusid.
Meie suurepärased Ameerika väed on valmis kõigeks. Iraan paistab tõmbuvat tagasi, mis on kõigi osapoolte ja terve maailma jaoks hea areng.
Me ei kaotanud ühegi ameerikalse või iraaklase elu, kuna ohtu osati ennetada. Vägesid hajutati ja väga hästi toimis ka varajase hoiatamise süsteem. Ma tunnustan ameerika sõjaväelastest naiste ja meeste erakordset julgust ning oskusi.
Liiga kaua – kui täpne olla, siis 1979. aastast alates – on maailma riigid talunud Iraani hävitavat ja destabiliseerivat käitumist Lähis-Idas ning kaugemalgi. Sellised päevad on möödas. Iraan on olnud terrorismi üks juhtivaid toetajaid ja nende tuumarelva loomise püüdlus ähvardab kogu tsiviliseeritud maailma. Me ei lase sellel kunagi juhtuda.
Eelmisel nädalal me käitusime otsustavalt ameeriklaste elusid ähvardava halastamatu terroristiga. Minu käsul kõrvaldas Ameerika Ühendriikide sõjavägi maailma tippterroristi Quasem Soleimani. Quds vägede [Iraani mittekonventsionaalse sõjapidamise ja sõjaväeluure rühmituste] juhina vastutas Soleimani paljude kõige hullemate metsikuste eest.
Tema juhtimisel treeniti terroristide armeesid, kelle hulgas on Hezbollah ja pandi tsiviilsihtmärkide ning -elanike vastu toime terrorirünnakuid. Tema juhtimisel õhutati kogu regioonis veriseid kodusõdasid. Tema juhtimisel tapeti ja haavati kuritahtlikult tuhandeid Ameerika Ühendriikide sõdureid. Nimetatud rünnakute hulgas on näiteks teeäärsete pommide panemine, mis vigastavad ja rebivad ohvritel küljest jäsemeid.
Soleimani juhtis hiljutist rünnakut Iraagis paiknevate Ameerika Ühendriikide vägede vastu, mille tulemusena said raskelt kannatada neli sõjaväelast ja surma üks ameeriklane. Tema orkestreeritud oli USA Bagdadi saatkonna vastane rünnak. Lisaks kavandas ta rünnakuid rohkemate Ameerika sihtmärkide vastu, kuid me peatasime ta.
Soleimani käed olid läbi imbunud nii ameeriklaste kui iraanlaste verest. Ta oleks pidanud hävitatama kaua aega tagasi. Soleimani kõrvaldamisega oleme me saatnud võimsa sõnumi: Kui sulle on su elu kallis, sa ei kipu meie inimeste elude kallale.
Ajal kui me kaalume ka muid Iraani agressioonile vastamise võimalusi, rakendavad Ameerika Ühendriigid koheselt Iraani režiimi vastu täiendavaid majanduslikke sanktsioone. Nimetatud sanktsioonid jäävad kehtima niikaua kui Iraan oma käitumist ei muuda.
Ainuüksi möödunud kuude jooksul on Iraan hõivanud rahvusvahelistes vetes laevu, pannud Saudi-Araabia vastu toime provotseerimata rünnaku ja tulistanud alla kaks Ameerika Ühendriikide drooni.
Iraani vaenutegevus sai oluliselt suurema hoo peale 2013. aastal sõlmitud rumalat Iraani tuumalepet, millega neile anti [Barack Obama käsul] sada viiskümmend miljardit dollarit, sealhulgas 1,8 miljardit dollarit sularahas. Selle asemel, et öelda Ameerika Ühendriikidele "suur tänu", hüüdsid nad "surm Ameerikale". Kui täpsemalt rääkida, siis karjuti "surm Ameerikale" ka samal päeval kui lepe alla kirjutati.
Seejärel alustas Iraan terroripillerkaariga, mille eest ta maksis saadud rahaga ja tegi elu põrguks Jeemenis, Süürias, Liibanonis, Afganistanis ja Iraagis. Eelmisel õhtul meie ja meie liitlaste pihta välja tulistatud raketid olid ostetud [Barack Obama] administratsiooni antud raha eest. Samal ajal on režiim muutnud korra riigi sees hulga karmimaks ja on hiljuti tapnud väljaastumistel üle riigi 1500 meeleavaldajat.
JCPOA [Joint Comprehensive Plan of Action, nn Iraani Tuumalepe] tähtaeg saab peatselt nagunii läbi ja annab Iraanile selge ja kiire võimaluse tuumaläbimurde sooritamiseks. Iraan peab loobuma oma tuumaambitsioonidest ja lõpetama terrorismi toetamise. Käes on aeg, kui sellist reaalsust peavad tunnustama ka Ühendkuningriik, Saksamaa, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina.
Nad peavad koheselt ütlema lahti kõigist Iraani leppe – ehk siis JCPOA – jäänukitest ja me kõik peame ühiselt tegutsema selle nimel, et sõlmida Iraaniga kokkulepe, mis teeks maailma turvalisemaks ning rahumeelsemaks kohaks. Me peame sõlmima leppe, mis aitaks Iraanil edeneda ja saada jõukaks ning võtta kasutusele oma hiiglaslik potentsiaal. Iraanist võib saada suur riik.
Lähis-Itta ei jõua rahu ja stabiilsus nii kaua kui Iraan haub vägivalda, rahutusi, viha ja sõda. Tsiviliseeritud maailm peab Iraani režiimile saatma ühtse sõnumi: Teie terrori, mõrvade ja kaose kampaaniat ei taluta enam. See ei tohi jätkuda.
Täna ma palun NATO-l võtta Lähis-Ida protsessis palju suurem roll. Viimase kolme aastaga, minu valitsusajal, on meie majandus muutunud tugevamaks kui kunagi varem ja Ameerika on saavutanud energiasõltumatuse. Viidatud ajaloolised saavutused on muutnud meie strateegilisi prioriteete. Need on saavutused, mida varem ei peetud tõenäoliseks. Lähis-Ida suhtes on avanenud uued võimalused. Täna me oleme maailmas number üks nafta ja maagaasi tootja. Me oleme sõltumatud ja me ei vaja Lähis-Ida naftat.
Minu administratsiooni ajal on kahe ja poole triljoni dollari eest Ameerika Ühendriikide sõjavägi täiesti uuesti üles ehitatud. Ameerika Ühendriikide sõjajõud on tugevamad kui ei kunagi varem. Meie raketid on suured, võimsad, täpsed, surmavad ja kiired. Hetkel arendatakse mitmeid ülehelikiirusega rakette.
Fakt, et meil on nii võimas sõjavägi ja varustus, ei tähenda, et me peaksime seda kasutama. Me ei taha seda kasutada. Kõige parem heidutusvahend on Ameerika Ühendriikide sõjaline ja majanduslik võimsus.
Kolm kuud tagasi, peale sada protsenti ISIS-e ja selle territoriaalse kalifaadi purustamist, me tapsime ISIS-e metsiku juhi al-Baghdadi, kes vastutas väga suure hulga surmade eest, sealhulgas kristlaste, moslemite ja kõigi, kes tal tee peal ees seisid, massilise peade maharaiumise eest. Ta oli koletis. Al-Baghdadi soovis taas üles ehitada ISIS-e kalifaati, kuid ta ebaõnnestus.
Minu administratsiooni ajal on tapetud kümneid tuhandeid ISIS-e võitlejaid. ISIS on Iraani loomulik vaenlane. ISIS-e hävitamine on Iraani jaoks hea ja me peame selle ning teiste jagatud prioriteetide nimel koos tegutsema.
Lõpetuseks ma tahan Iraani inimestele ja juhtidele öelda: Me soovime, et teil oleks tulevik ja suur tulevik. Selline, mille te olete ära teeninud, mis tähendaks jõukust kodus ja harmooniat maailma rahvastega. Ameerika Ühendriigid on valmis tegema rahu kõigiga, kes seda soovivad.
Ma tänan teid ja Jumal õnnistagu Ameerikat. Tänan teid väga. Tänan teid. Tänan teid.
Kõne ingliskeelset originaalversiooni saab lugeda siit.
Toimetas Karol Kallas