Trumpi kohta kurikuulsa toimiku koostanud endine MI6 agent Christopher Steele. Allikas: Scanpix

USA Föderaalset Juurdlusbürood (FBI) hoiatati juba alates 2015. aastast korduvalt, et kurikuulsa "Steele'i toimiku" autor Christopher Steele on Vene oligarhide ja luureteenistustega kahtlaselt lähedastes suhetes. Sellest hoolimata otsustas FBI Steele'i infot siiski kasutada. 

Värskelt avalikustatud dokumendid näitavad, et Vene luureteenistused said juba 2016. aasta juulis teadlikuks, et Steele tegeleb USA valimistega seotud uurimistööga, mis tegi ta nende valeinformatsioonile vastuvõtlikuks, kirjutab USA ajakirjanik John Solomon.

Paljastused pärinevad värskelt avalikuks tehtud joonealustest märkustest USA justiitsministeeriumi 2019. aasta raportist, mis puudutab FBI nö "Vene uurimise" läbikukkumisi. USA vabariiklastest senaatorid Ron Johnson ja Charles Grassley soovisid justiitsministeeriumi raporti täielikku avalikustamist juba kahe kuu eest ja said nüüd viimaks seni kinnikaetud osadega tutvuda.

Korduvad hoiatused 

Selgub, et Steele'i suhtes läks osa "punaseid lippe" püsti juba enne seda, kui FBI otsustas kasutada tema koostatud toimikut, et saada 2016. aasta valimiste lõppetapis FISA kohtult Trumpi kampaaniameeskonna jälgimiseks luba. Praktiliselt kõik punased lipud olid aga püsti selleks ajaks, kui eriuurija Robert Mueller alustas 2017. aasta kevadel oma juurdlusega.

Näiteks soovitasid FBI töötajad juba 2015. aastal, et Steele'i staatus allikana tuleks üle vaadata. Nimelt avastas FBI rahvusvahelise kuritegevuse osakond, et Steele oli olnud lühikese perioodi jooksul ühenduses tervelt viie erineva Vene oligarhiga, kes püüdsid tema kaudu omakorda FBIga ühendust võtta. FBI alustas küll Steele'i allikastaatuse ülevaatamist, kuid jõudis sellega lõpule alles 2017. aastal.

"Nagu me nüüd avalikustatud joonealustest märkustest näeme, olid Vene luureteenistused Steele'i toimikust teadlikud juba enne, kui FBI üldse oma juurdlusega alustas. FBIle oli edastatud info, et nende peamine tõendusmaterjal on suure tõenäosusega venelaste disinformatsiooni poolt rikutud," tõdesid senaatorid Johnson ja Grassley kolmapäeval.

Veel on selgunud, et juba 2016. aasta oktoobris hoiatati FBI Vene-juurdlust koodnimega Crossfire Hurricane juhtivat tiimi, et üks Steele'i allikatest, nn Isik Üks, on seotud Vene luureteenistustega. Täpsemalt kahtlustati, et tegu on endise KGB või SVRi ohvitseriga. Tähelepanuväärsel kombel uuris FBI "Isik Ühte" samal ajal ühe teise juurdluse raames.

Samuti on nüüdseks teada, et FBI intervjueeris 2016. aasta novembris üht Steele'i endist ülemust Briti luureteenistuses MI6, kes neid hoiatas, et Steele on oma varasemat positsiooni luureteenistuses üleafišeerinud. Nimelt ei olnud Steele MI6's kõrgema, vaid pigem kesktaseme töötaja.

Toimik oli valeinfoga rikutud

2017. aasta 12. jaanuariks ehk vahetult enne Trumpi ametisseastumist oli FBI saanud aga selge hoiatuse, et näiteks osa Steele'i toimikus Trumpi advokaadi Michael Coheni kohta tehtud väidetest põhinesid Vene disinformatsioonil.

Samal kuul sai FBI ühe Steele'i allika käest teada, et toimiku keskne ja hiljem ümber lükatud süüdistus – et Trumpi kampaaniameeskonna liige Carter Page oli valimiste ajal Vene valitsuse ametniku Igor Sechiniga kohtunud – oli tõenäoliselt samuti venelaste enda poolt ette söödetud väärinfo.

2017. aasta veebruaris sai FBI teada ka seda, et Trumpi väidetavad kohtumised Moskva prostituutidega oli samuti suurima tõenäosusega Vene luureteenistuste väärinfo.

Sama aasta juunis, kui Mueller oli just eriuurijana tööd alustamas, tuli FBIle teistelt USA luureteenistustelt järjekordne hoiatus. Seekord märgiti, et kaks Vene luurega seotud isikut oli juba 2016. aasta juulis Steele'i uurimustööst teadlikud. Samas hoiatati FBId ka sellega seoses, et Steele'i üks teine allikas oli veendunud Hillary Clintoni toetaja.