Donald Trump 2017. aasta Poola visiidi ajal Foto: Scanpix

Donald Trumpi valitsuse kaitse- ja justiitsministri valikud ning valitsusasutuste kohitsemise kavad näitavad, et seekord lähenetakse riigi juhtimisele viisil, mille käigus vange väga ei võeta, kirjutab Karol Kallas.

Esmalt tuleb arvestada asjaoluga, et Trumpi valitsus pole veel ametisse astunud ja kahe kuuga võib juhtuda igasuguseid asju: kuskil plahvatada tuumapomm, Ameerika Ühendriikides puhkeda kodusõda ja nii edasi. Trumpi võim ennustab süvariigile hävingut ja inimesed, kelle hulgas on sõjaväe ja julgeolekuasutuste juhtkond, pole arengutega ilmselt rahul.

Teiseks peab valitsuse ministrid ja kõrged ametiisikud kinnitama senat, kus Trumpi tabas käesoleva valimisperioodi esimene suurem tagasilöök. Vabariiklaste enamuse juhiks valiti salajasel hääletusel ühispartei vabariiklane, ehk vähemalt seni ennast süvariigi marionetina ülal pidanud Lõuna-Dakota osariigi senaator John Thune

Kaitseminister

Kaitseministriks määras Trump 44-aastase Peter "Pete" Brian Hegsethi. Hegsethil on kõrgharidus politoloogias ja avalikus halduses. Ta on Afganistani ja Iraagi sõja kogemusega autasustatud veteran. Alates 2014. aastast oli ta Fox Newsi saatejuht.

Peter Brian Hegseth. Käeseljale on tätoveeritud Ameerika Ühendriikide põhiseaduse esimesed sõnad "meie, inimesed". Rinnasildile on kirjutatud: "Suur riik on vastik". Foto: @libsoftiktok/X

Tänase Ameerika Ühendriikide sõjaväe kohta arvab ta muuhulgas:

"Kõrgemad kindralid on saanud oma auastme mängides ainult Washingtoni ideoloogide nõudmistele vastavate valede reeglite järgi. Seepärast tegelevad nad sotsiaalse õigluse, sooideoloogia ja kliimaäärmusluse saastaga, kuna see aitab neid karjääris edasi jõuda."

Lisaks leiab ta, et ühispartei on sõjaväelased reetnud: "Pahempoolsed on sõjamehed reetnud ja sõjajõududes tuleb taas esikohale seada meritokraatia, surmavus, vastutus ja oivalisus." 

Ühe kõige parema iseloomustuse andis Hegsethile, ilmselt tahtmatult, süvariigi propagandatööstuse asutus nimega Politico:

"Mõned hinnangud [Hegsethile] on palju karmimad. "Kes pagan see tegelane üldse on?" küsis üks kaitsetööstuse lobistaja, kellele tagati anonüümsus, et ta saaks oma arvamuse otse välja öelda. Lobisti sõnul lootsid nad selles ametis näha "kedagi, kellel on kaitsevaldkonnas päriselt laialdane kogemus."

"Kogemuse" all mõtles lobistaja ilmselt korruptsiooni. Ameerika Ühendriikide tänane kaitseminister, mustanahaline Lloyd Austin, istus enne ministriks saamist sõjatööstusettevõtte Raytheon ja terviseteenuste korporatsiooni Tenet Healthcare nõukogudes. 

Võimalikku Trumpi valitsuse kaitseministrit peetakse pigem "pistrikuks". Samas arvab ta Ukraina sõja kohta:

"Mis toimub Ukrainas, on tähtis. Kuid see kahvatub võrdluses kuritegevusega, mida ma näen oma tänavatel, oma kultuuris aset leidva ärklemisega; inflatsiooniga, mida ma näen enda arveraamatus; piiril, millest ma päriselt hoolin ja milleks on pärani lahti lõunapiir. Igas üksikus valdkonnas on keskmise ameeriklase elu [demokraatide valitsuse ajal] alla käinud."

Justiitsminister

Justiitsministri ametisse nimetas president Trump Florida osariigi vabariiklasest kongressisaadiku Matthew "Matt" Louis Gaetz II. 42-aastane Gaetz on Ameerika Ühendriikide vanimas õigusteadust õpetavas William & Mary Law School ülikoolis hariduse saanud jurist, kes aastast 2010 künnab poliitikapõldu ning aastast 2017 esindab Florida osariiki kongressis.

Matthew "Matt" Louis Gaetz II Foto: @The_Trump_Train/X

Vaadetelt peetakse teda "paremäärmuslaseks" ja tema teeneks loetakse eelviimase ühispartei vabariiklasest kongressi spiikri Kevin McCarthy kukutamist. Ta tunnistab avalikult, et massisisseränne on süvariigi, ühispartei ja demokraatide korraldatud teadlik suur asendamine. 

Gaetz paistis kongressis silma Trumpi poliitikate ja maailmavaate toetajana. Demokraadid ja ühispartei on Trumpi ning konservatiive viimased kaheksa-üheksa aastat taga kiusanud, milleks kasutati relvana muuhulgas justiitsministeeriumit. Tema justiitsministriks nimetamisest loetakse välja, et kui esimese ametiaja jooksul üritas Trump igasuguste inimestega kuidagi läbi saada, siis seekord lähenetakse süvariigile vaippommitamise laadis.

Doodžid

Valitsuse tõhustamise ministeeriumi (Department of Government Efficiency; DOGE) hakkavad juhtima ettevõtjad Elon Musk ja Vivek Ramaswamy

DOGE on Muski toetatav algselt naljana mõeldud krüptoraha. Kas teadlikult või mitte, tähendab "doge" inglise keeles doodži ehk kunagi Veneetssat valitsenud kõrgemat ametiisikut, kes oli muuhulgas nii linnriigi üks "vaimsetest juhtidest" kui "vägede ülemjuhataja".

Pilt: Wikipedia

Ühe parima kirjelduse, mida "doodžid" Musk ja Ramaswamy süvariigile võivad tähendada, esitab X-i kasutaja Just Loki:

"Kui Elon paneb suure hulga muidu mitte millegi vastu huvi tundvaid noori mehi huvituma valitsuse tööst, siis see kujutab tänasele süsteemile nii määratut ohtu, mida pole isegi võimalik mõõta."

Musk arvab postituse peale, et täpselt nii see on. 

Mis süvariigi sooelukate südamed ilmselt üpris sügavale saapasäärde kukutas, on "doodžide" lubadus, et DOGE tegevus on üdini avalik ja alustatakse Twitteri toimikute laadis paljastustega teemal, milliste jaburuste ning jubeduste peale maksumaksja raha kulutatakse.

Muuhulgas esitas Ramaswamy mõtteharjutuse, kuidas riigi ülemäärastest kulutustest vabastamist võiks alustada ametnike detsimeerimisega.

"Esimesel [DOGE] tööpäeval, iga föderaalses bürokraatias töötav inimene, keda pole ametikohale valitud, kelle isikukood (sotsiaalkindlustuse number) lõpeb paaritu numbriga, need inimesed vallandatakse. Teisel tööpäeval tulevad tööle need inimesed, kelle isikukood lõpeb paaris numbriga. Kokku peaks see tähendama kokkuhoidu 75 protsendi ulatuses."

Sooelukate paanikale ajab puid alla Musk ettepanekuga, et riigiasutuste arvu võiks tõmmata kokku üle nelja korra:

"Ameerika Ühendriikides on kuskil 428 föderaalset riigiametit. Nende hulgas on väga palju selliseid, mille kohta pole inimesed isegi midagi kuulnud. Ma arvan, et riik töötaks 99 ametiga."

Ja lubadusega:

"Kõik DOGE tegevused postitatakse ülima läbipaistvuse huvides ilmavõrku. 

Iga kord kui avalikkus arvab, et me tahame ära lõigata midagi tähtsat või jätame midagi raiskavat puutumata, siis palun antagu sellest teada.

Samamoodi hakkame me pidama kõige hullumeelsemalt rumalamate maksudollarite kulutamise edetabelit. See saab olema väga traagiline ja äärmiselt suure meelelahutusliku väärtusega."

Trump vannutatakse presidendiks 2025. aasta 20. jaanuaril, millele järgnevad ministrite kuulamised-kinnitamised senatis.