IRL-i juht Margus Tsahkna. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

IRL-i esimees Margus Tsahkna rõhutas oma erakonna visioonikonverentsil "Isamaa 2.0", et ei totaalne liberaalsus ega populistlik radikaalsus ei paku lahendusi, sest hullusega ei saa ravida hullust. Tsahkna sõnul tahab IRL käia nende äärmuste vahel kindlat ja radikaalset keskteed.

Tsahkna sõnul ajab IRL-i rahvuslik-konservatiivset liini ning peab oluliseks hoolivat ja avatud rahvuslust. "Meie põhimõte on inimese vabadus ja vastutus," märkis Tsahkna.

"Tänane probleem nii Eestis kui Euroopas on konflikt totaalse liberaalsuse ja populistliku radikaalsuse vahel. Seda nimetatakse parempoolseks radikaalsuseks, kuid radikaalsus ei ole mitte kunagi parempoolne," kirjeldas IRL-i esimees maailmavaatelist hetkeseisu.

"See konflikt on eemale tõrjunud terve mõistuse ning tegelike lahenduste elluviimise. Meie ülesanne on sõnastada nende vahel ja neist sõltumatult kindel kesktee. Radikaalne kesktee, mis on edasi viiv ja lahendusi pakkuv ja vastutusele toetuv tee."

Järgnevalt esitas Tsahkna idee, et end eestlaseks pidavate inimeste arv maailmas peab tõusma kahele miljonile. Samuti nimetas ta prioriteedina sündimuse suurenemist.

"Pereväärtused ja pere väärtustamine on meile väga oluline. Me tahame, et me võime öelda ema kohta ema ja et me võime öelda isa kohta isa. Et me saaksime rääkida emakeelt ja elada isamaal," kõneles Tsahkna.

"Mehele ja naisele, kes tahavad abielluda, on abielu. Kes ei taha abielluda, see ei pea minema notari juurde lepingut sõlmima. See ongi tema vabadus elada nii, nagu ta tahab. Ja vähemustele peavad olema tagatud samuti neile mõeldud seadused, lahendused. Lihtsalt asju tuleb nimetada õigete nimedega ja sellega on mindud viimasel paaril aastal pahuksisse."

Tsahkna sõnul on praegu Euroopas toimuv kultuuride konflikt, kuid ei parempopulistid ega totaalse sallivuse pooldajad ei paku välja lahendusi, kuidas selles olukorras hakkama saada. "Ega hullust hullusega ravida ei saa. Ravi tuleb teha mõistusega," ütles Tsahkna ja lisas, et Euroopa elustandard ei ole inimõigus, rändekriis tuleb lahendada kriisi põhjustega tegeledes ning need sisserändajad, kes reegleid rikuvad, tuleb tagasi saata.

"Roomas on Rooma kombed," rõhutas Tsahkna.

Laupäeval Tallinnas Kultuurikatlas toimunud IRL-i visiooniüritus oli avalöögiks aruteludele, kuhu on kavas kaasata kogu erakond ja eksperdid. Mai lõpus toimub erakonna suurkogu, kus kinnitatakse programm.