Kuna ÜRO ei suuda mõista hukka Hamasi terroriste, leiab Tšehhi kaitseminister Jana Černochová, et riigil on aeg ÜRO-st lahkuda.
27. oktoobril kiitis ÜRO peaassamblee ülekaalukalt heaks nõudmise sõlmida otsekohe Iisraeli ja Hamasi vahel relvarahu, vahendab Breitbart.
Relvarahu nõudmise otsuse vastu olid vaid 14 riiki: Austria, Horvaatia, Tšehhi vabariik, Fidži, Guatemala, Iisrael, Marshalli saared, Micronesia, Nauru, Paapua Uus-Guinea, Paraquai, Tonga ja Ameerika Ühendriigid.
Eesti jäi hääletusel erapooletuks.
Hiina Rahvavabariigi ja Venemaa vastuseisu tõttu ei pandud ÜRO-s hääletusele otsust, millega oleks mõistetud hukka 7. oktoobril Iisraelis aset leidnud Hamasi terror.
28. oktoobril esines Černochová järgmise avaldusega:
"Minu hinnangul ei ole Tšehhi vabariigi koht organisatsioonis, mis kiidab terroriste ja ei austa riikide enesekaitse põhiõigust. Lahkume ÜRO-st. Täpselt kolm nädalat tagasi mõrvas Hamas 1400 iisraellast, mida on Iisraeli elanikkonna kohta suurem arv kui al-Qaeda mõrvas Ameerika Ühendriikides 2001. aasta 11. septembril. Ainult 14 riiki, sealhulgas meie oma, on sellise enneolematu Hamasi terroristide terrori hukka mõistnud! Mul on ÜRO pärast häbi."
Tšehhi kaitseminister jätkas pühapäeval ÜRO manamisega, et ÜRO tegevus on halvatud ja kõik ainult "naudivad läbirääkimisi". Tema sõnul rikuvad riigid nagu Iraan, Venemaa, Afganistan, Põhja-Korea, Süüria ja Mauritaania järjekindlalt ÜRO hartat ja seavad sellega kahtluse alla kogu organisatsiooni otstarbekuse. Kuna Hiina RV-l ja Venemaal on riikide ÜRO-st välja heitmise osas vetoõigus, siis on kogu protsess mõttetu.
"Mis mõtet on üldse organisatsioonil, mis ei suuda kinni pidada isegi mõnest põhimõttest, kuna nende rakendamise vastu on diktaatorid," küsis ta?
Černochová sõnul on vaja uut rahvusvahelist organisatsiooni, milles poleks diktaatoritel vetoõigust ja mis ei toetaks terroriste.
Kaitseminister osutas lõpetuseks, et ÜRO ei ole juba pikka aega enam rahusobitaja, vaid "haamer", mida kasutatakse Iisraeli vastu.
Toimetas Karol Kallas