Migrandid nõuavad Makedoonia piiril sissepääsu. Foto: Stoyan Nenov, Reuters/Scanpix

Tšehhi president Miloš Zeman nimetas oma pöördumises tänavust rändetulva "organiseeritud sissetungiks" ja ärgitas Euroopasse saabunud noori, terveid ja vallalisi mehi koju tagasi pöörduma ning relva haarama, et oma maa vabaduse eest võidelda, selle asemel et teistest riikidest sotsiaaltoetusi otsida.

"Ma olen sügavalt veendunud, et me seisame silmitsi organiseeritud sissetungiga ja mitte põgenike spontaanse liikumisega," ütles Zeman oma jõulupöördumises ja lisas, et kaasa võib tunda vanadele, haigetele ja lastele, mitte aga noortele meestele, kes peaksid koju tagasi pöörduma, et võidelda džihadistide vastu.

"Suur osa illegaalsetest migrantidest on noored, terved ja vallalised mehed. Ma ei saa aru, miks need mehed ei haara relva ega võitle Islamiriigiga oma maa vabaduse eest," ütles 71-aastane Tšehhi riigipea.

Zeman meenutas, et natside okupatsiooni ajal lahkusid paljud tšehhid riigist, et võidelda oma kodumaa vabastamise nimel, mitte selleks, et saada Suurbritannialt sotsiaaltoetusi.

Tšehhi president on varemgi rändekriisi teemal otsekoheseid avaldusi teinud. Näiteks augusti alguses ütles ta migrantidele: "Mitte keegi ei kutsunud teid siia. Kuid te juba siin olete, peate austama meie reegleid, nagu meie austame teie reeglid, kui me teie maale tuleme. Kui see teile ei meeldi, lahkuge siit."

Novembri alguses nimetas Zeman migratsiooni mitte spontaanseks, vaid organiseeritud sissetungiks, mille eesmärgiks on murda Euroopa sotsiaalsed, kultuurilised, majanduslikud ja poliitilised struktuurid.

Septembris oli Tšehhi üks neljast Ida-Euroopa riigist, kes hääletas Euroopa Komisjoni kvootide vastu. Erinevalt nendest riikidest on Eesti valitsus otsustanud toetada Euroopa Liidu rändepoliitikat. President Toomas Hendrik Ilves ütles hiljutisel kohtumisel Poola riigipea Andrzej Dudaga, et rändekriis on toonud EL-i ristteele ning Eesti on valinud solidaarsuse ja Euroopa Liidu ühtsuse suuna.