Tšehhi politsei. Foto: Internetiväljaanne „Novinky”

Tšehhi lääneosas, Saksamaa piirist u. 15 kilomeetri kaugusel ja Pilseni linnast u. 53 kilomeetri kaugusel asuv väikelinn Tachov kubiseb võõramaalastest. Neid on linna u. 11 000 alalise elaniku kõrval juba vähemalt 4500, sealhulgas u. 2000 on pagenud sinna Ukrainast, teatas Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek".

„See on tekitanud arvukalt probleeme. Tervishoiu- ja haridussüsteem on ülekoormatud, linnas valitseb korteripuudus, ning osa elanikke ei tunne end turvaliselt," kirjutab „Hírek". 

„Olukord on Ukraina sõja ajal üha halvenenud," kurtsid Tachovi elanikud sama teemat käsitlenud Tšehhi internetiväljaandele „Novinky". „Poes enam tšehhi keelt õieti ei kuulegi."

Abilinnapea Vendula Machová tunnistas ajakirjanikele, et võõramaalasteküsimus tekitab linnas vastakaid seisukohti, mistap ta sooviks seda teemat käsitleda taktitundeliselt.

Linna püsielanikud soostuvad olukorda ajakirjanikele kirjeldama ilustamata, kuid tingimusel, et nende nimi jäetakse mainimata. Samuti ei lubata teha endast pilti. „Ärge pange pahaks, mind tunnevad siin kõik," on kõige sagedasem põhjendus sellisele otsusele.

Haridus-, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Machová tunnistas, et tõenäoliselt on võõramaalaste arv suurem kui näitavad ametlikud arvandmed. „See võib olla koguni kuus tuhat. Seda laseb meil väita näiteks suurenenud prügikogus," ütles ta.

Machová lubas, et linnavalitsus volitab mobiilifirmat viima linnas läbi rahvaloendust. „Rahvastikuandmed on meile võtmetähtsusega. Osa välismaalasi ei pea ennast siin kirja panema, kuna saabub vaid mõneks kuuks. Teine osa omakorda saabub Euroopa Liidust, sestap puudub neil registreerimiskohustus.

Võõramaalasi tõmbab Tachovisse eeskätt soov saada tööd kohalikes vabrikutes või lähikonna tööstuspiirkondades. Mida rohkem uusi käitisi seal avatakse, seda rohkem välismaalasi Tachovisse tuleb. Suurima osa neist moodustavad Ukrainast saabunud.

„Kui puhkes sõda, siis loomulikult tulid sugulased neile siia järele," meenutas Machová. „Lõviosal neist on töökoht, abiraha pole neile ette nähtud."

Samas möönab Machová, et linna paisunud elanikehulk tekitab juba raskusi. „Tachov kavandati 11 000-le inimesele. See ilmneb ka taristu ja jäätmemajanduse puhul. Praegu ei jätku enam arste, lasteaia- ega koolikohti, samuti sotsiaalhoolekande vahendeid," loetles Machová peamiseid raskusi.

Linnapolikliiniku juhataja Petr Tuháček tunnistas ajakirjandusele, et Tachovis napib lastearste. „Kaks arsti on juba pensionieas, õnneks siiski suutsime leida neile asenduse. Välismaalaste lastel aga enamasti puudub ravikindlustus, mistap käivad [arstiabi saamas] erakorralise meditsiini osakonnas," teatas Tuháček.

Püsielanike turvatunne üha kahaneb

Püsielanikud tunnistavad aina sagedamini, et ei tunne ennast Tachovis enam turvaliselt. „Välismaalased kogunevad pargis või pinkidel. Joovad, laaberdavad, lagastavad," kurtis ajakirjanikele kohalik elanik Aneta, kes ei soovinud avaldatavat ta perekonnanime. Ta lisas, et ei julge enam öösiti linnas üksi ringi käia, või kui siiski peab käima, siis kannab alati kaasas nuga. „Viimati kisasid võõramaalased mu peale nii kõvasti ja ropendasid nii labaselt, et mul hakkas lausa hirm," meenutas Aneta.

Tachovi politseiülem Jan Habrdle võttis omaks, et turvalisust on jäänud linnas viimasel ajal iga aastaga üha vähemaks. Ta meenutas üht hiljutist vahejuhtumit, kui ukrainlased avalikus kohas purjutasid ja lärmasid ning sel viisil öörahu häirisid. Üks purjus naisterahvas hüppas teda korrale kutsunud politseinikule siis selga ning vigastas toda, hiljem aga ähvardas ühel teisel samasse patrulli kuulunud politseinikul kõri läbi lõigata.

Tšehhi internetiväljaande „Novinky" teatel toimus esimesena mainitud vahejuhtum tänavu 13. juulil.  Öörahu rikkunud neljaliikmeline ukraina seltskond keeldus tollal politsei korraldustele allumast ning muutus agressiivseks. Algul sõimati politseinikke, kui nood käskisid aga torusse puhuda, siis mindi neile lausa kallale. 

Linna politsei pressiesindaja Iva Vršecká sõnul hüppas naine ühele politseinikule selga, pistis tollele sõrme suhu ja rebis seejärel tolle huult. Politseinik sai kergelt vigastada. Samal ajal ründas naispõgeniku meeskaaslane kolme ülejäänud patrulliliiget, kuid need rahustasid ründaja ruttu maha.

Ründajad viidi otsemaid kartserisse. Teine vahejuhtum leidis aset aga paar päeva hiljem, siis, kui nad olid juba vabaks lastud. Naisründaja märkas ühes ostukeskuses juhuslikult naispolitseinikku, kes oli olnud sama patrulli koosseisus, mis öörahu rikkuvaid ukrainlasi korrale kutsus, ja ähvardas märgatut. Esmalt sõimas ropult läbi, seejärel aga tegi käemärgi, nagu lõikaks kõri läbi. Naispolitseinik viibis ostukeskuses töövälisel ajal, temaga oli kaasas alaealine tütar. Seepeale algatati asjaomaste korrarikkujate vastu juba kriminaalasi.  

Habrdle sõnul kogunevad võõramaalased enamasti paneelmajade vahel või ostukeskustes. „Ostavad seal alkoholi, purjutavad ja lärmitsevad," täpsustas politseiülem.

Ta meenutas, et asjaomastes linnaosades on väljas sildid, mis teatavad, et alkoholi ja uimasteid tarbida on keelatud. Parema arusaadavuse huvides on kiri neil siltidel kolmekeelne (tšehhi, ukraina, inglise). 

Linnavalitsuse pressiesindaja Tereza Kořínská teatel suhtub linnavõim elanike muredesse tõsiselt. Kořínská sõnul on linnavalitsus suurendanud turvameetmeid, võtnud tööle varasemast rohkem politseinikke ja kuriteoennetajaid. Linnal olevat kavas paigutada tänavatele heliandurid, mis annaks siis kohe märku, kui kuskilt kostaks karjatusi, laske või klaasiklirinat.

Võõramaalased, keda ajakirjanikud Tachovis kõnetasid, ei soostunud vestlusse laskuma. Ütlesid vaid, et nende elu on seal hea ja et mingeid raskusi neil olnud pole, teatas 11. augustil sama teemat käsitlenud „Novinky".

Toimetas Tõnu Kalvet