Tšiili pealinnas Santiagos süütasid protestijad põlema kaks katoliku kirikut, kui valitsusvastaste massimeeleavalduste aastapäeval aset leidnud protestid paiskusid kaosesse, vahendavad jesuiitlik ajakiri America ja ChurchPOP.
Kiriku ametnikud ja meedia kirjeldasid 18. oktoobril üleriigiliselt aset leidnud proteste rahumeelsetena, kuid rahutused puhkesid õhtul, kui mõned protestijad sisenesid Santiago kirikutesse ja hakkasid neis vandaalitsema. Vandalismi käigus langesid tuleroaks püha Franciscus Borgia ning Õnnistatud Neitsi Maarja Taevassevõtmise kirikud, mis ehitati aastal 1876 ning mis on seega vanimad kirikud Santiagos.
📹VIDEO | Chilean protesters burned 2 Catholic churches on the anniversary of last year's anti-government demonstrations and ahead of a constitutional referendum. San Francisco de Borja and La Asuncion churches in Santiago de Chile were destroyed on Sunday. pic.twitter.com/OpGkCUZmrE
— EWTN News (@EWTNews) October 19, 2020
Sotsiaalmeediasse postitatud videotelt on näha Õnnistatud Neitsi Maarja Taevassevõtmise kiriku torni põlemas ning seejärel maha kukkumas, samal ajal kui rahvas ümberringi juubeldab. Kirikuseinale oli soditud ka sõnum "MUERTE AL NAZARENO" ehk "surm naatsaretlasele". Rüüstati ja põletati ka püha Franciscus Borgia kirikut ning sealt varastati religioosseid objekte.
Protestors have burned down two Catholic churches in Chile. The Archbishop of Santiago responds: pic.twitter.com/khlISxQpxY
— America Magazine (@americamag) October 19, 2020
18. oktoobri videopöördumises mõistis Santiago peapiiskop Celestino Aós Braco rünnakud hukka ja kutsus üles rahule:
"Kallid Santiago koguduseliikmed, kallid tšiillased ning hea tahtega inimesed ja rahu armastajad, ma pöördun kõigi teie poole palvega: aitab, aitab vägivallast. Ärgem õigustagem õigustamatut. Jumal ei taha vägivalda. Me koguneme, et sooritada heastavaid tegusid ja reparatsioone usklike kogukonnana. Nüüd kutsun ma teid aga üles palvetama, et puhastada oma südameid, et kättemaksuiha, vimm, vihkamine ega vägivald ei leiaks meis kohta."
"Need viimaste tundide sündmused Santiagos ja teistes Tšiili linnades näitavad, et vägivalla süvendajate jaoks ei ole piire," seisab Tšiili piiskoppide konverentsi 18. oktoobri pöördumises.
"Need vägivaldsed rühmad on kontrastis paljude teistega, kes on rahumeelselt meelt avaldanud. Valdav enamus Tšiilist igatseb õiglust ja efektiivseid meetmeid, mis aitaksid ebavõrdsust ületada. Nad ei taha rohkem korruptsiooni ega kuritarvitamist; nad ootavad väärikat, lugupidavat ja õiglast kohtlemist."
Piiskopid on julgustanud kodanikke meeleavaldustel osalema
Tšiilis korraldatakse 25. oktoobril referendum selle üle, kas muuta riigi põhiseadust, mis koostati kindral Augusto Pinocheti režiimi ajal aastatel 1973 kuni 1990. Paljud protestijad on nõudnud põhiseaduse ümberkirjutamist ning piiskopid on julgustanud kodanikke meeleavaldustel osalemast.
"Kodanikke, kes tahavad õiglust, ausust, ebavõrdsuste ületamist ning võimalusi end riigina üles tõsta, ei hirmuta vägivallaga ähvardamised ning nad täidavad oma kodanikukohust," seisis piiskoppide avalduses. "Demokraatiates väljendame me end vabade häältega vastavalt oma südametunnistusele, mitte aga terrori ega jõukasutuse survel."
Toimetas Martin Vaher