Ameerika Ühendriikide üks tuntumaid telesaatejuhte Tucker Carlson teatas teisipäeval üheksandal mail, et alustab oma saadete edastamist Twitteri platvormil. Alljärgnev tekst on tema pöördumise tõlge.
Tere, olen Tucker Carlson.
Te kuulete tihti, kuidas inimesed räägivad, et uudised on täis valesid. Kuid suurema osa ajast täpselt öeldes see nii ei ole. Palju neist asjadest, mida te näete televiisoris ja loete New York Timesist, on otse võttes tõsi. Need võivad läbida meedia enda korraldatud faktikontrolli. Advokaadid on valmis kõike seda heaks kiitma. Tõepoolest, nad võivad seda teha, kuid see ei tee sellistest uudistest tõde. Sellised uudised ei ole tõde.
Kõige põhimõttelisemal tasandil on uudiste näol tegemist valetamisega. Valega selle kõige peidetumal ja salakavalamal kujul. Fakte hoitakse eesmärgipäraselt enda teada, tehes seda proportsionaalselt ja kindla tagamõttega. Teiega manipuleeritakse.
Kuidas see kõik toimib? Vaatame lähemalt. Kui ma räägin teile, et relvastatud röövi eest on ebaõiglaselt kinni peetud üks mees, siis otseselt pole tegemist valetamisega. Ta on võib-olla süüdi lavastatud. Veel ei ole peetud kohut, seega mitte keegi ei saa täpselt väita, kas ta on süüdi. Kuid kui selle kõige juures ei mainita tõika, et sama mees on samasuguste kuritegude eest varem kuus korda arreteeritud, kas siis inimesi päriselt ikka teavitatakse?
Ei, seda ei tehta. See on inimeste eksitamine ja nii teeb uudistemeedia iga loo puhul, mis on oluline. See teeb seda igal päeval nädalas, igal nädalal aastas.
Kuidas on säherduses süsteemis töötada? Olles ise olnud rohkem kui 30 aastat kõige selle keskel, võin ma teile rääkida lugusid. Parim, millele te saate uudisteäris tänasel päeval loota, on edastada nii täielikku tõde kui vähegi võimalik. Kuid sellel on alati piirid. Ja inimesed teavad, et kui keegi liiga palju nende piiride vastu põrkab, jääb ta oma tööst ilma.
See ei ole oletus. See on tagatud.
Iga inimene, kes töötab ingliskeelses meedias, saab sellest aru.
Keelatud teemade nimekirjad-reeglid määravad kõik. See on päriselt räpane ja üdini määndav. Vaba ühiskond ei ole võimalik, kui inimesed ei tohi rääkida sellest, mida nad peavad tõeks. Sõnavabadus on demokraatia üks põhieelduseid. See on põhjus, miks see on raiutud [Ameerika Ühendriikide] põhiseaduse esimese paragrahvi parandusse.
Nii kummaline kui see ka pole, pole täna järel eriti palju platvorme, kus sõnavabadus on lubatud. Viimane suur maailmas järele jäänud platvorm, ainukene, on Twitter. Twitter on olnud pikka aega koht, kus Ameerika Ühendriike puudutavad teemad saavad alguse ja kus neid arendatakse. Twitter ei ole erapoolik koht, sellele pääsevad kõik ligi ja see on oluline.
Kuid ometigi suurem osa uudistest, mille üle Twitteris arutletakse, on pärit meediaorganisatsioonidest, mis on oma olemuselt isegi mitte eriti varjatud propagandaväljaanded. Mida nähakse uudistesaadetes, sellest räägitakse Twitteris. Tulemus võib paista välja aruteluna, kuid jätkuvalt on kontroll väravavalvurite [kes otsustavad, mida tohib ja ei tohi rääkida/kirjutada] käes. Tegemist on sandi lahendusega. Ma [Carlson] tean täpselt, kuidas see töötab, see on vastik.
Peatselt hakkab Twitter edastama uut versiooni saatest Tucker Carlson Tonight, mida meie meeskond on teinud viimased kuus ja pool aastat. Samuti hakatakse näitama uusi asju, millest sobival ajal ka teada antakse, kuid hetkel on meie meeskond lihtsalt tänulik, et meil on selline võimalus.
Sõnavabadus on inimeste esmane põhiõigus. Kui pole sõnavabadust, pole ka teisi õiguseid.
Näeme peatselt.
Toimetas Karol Kallas