EKRE meeleavaldus elektrihindade tõusu vastu 22. jaanuaril 2022. Foto: Illimar Toomet

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond korraldas 22. jaanuaril 2022 Tallinnas Vabaduse väljakul tuhandete osalejatega meeleavalduse, kus protestiti valitsuse laastava majanduspoliitika vastu ning nõuti koos rahvaga elektrihinna langetamist ja Kaja Kallase valitsuse tagasiastumist. Objektiiv annab ülevaate meeleavaldusel kõlanud kõnedest.

"Tere päevast, sõbrad! Tere tulemast! Me räägime täna üle riigi viirustest, esimene viirus, mis on kergekujuline nagu väike nohu ja läheb üle, see viirus võttis täna ka mitu meie kõnelejat, kes pidid siin olema. Teine viirus, mis on oluliselt hullem ja sügavam ja kahjulikum, on nakkav vaimuhaigus nimega rohepööre. Ja kolmas viirus on lihtsa nimega Reformierakond. Reformierakond, kelle arulagedad ja korruptiivsed otsused on viinud Eesti inimesed vaesusesse ja Eesti majanduse kokkukukkumise äärele, vaatamata, et majandusnäitajad on hetkel head, aga nad on head eelmise valitsuse otsuste pärast. Tundub, et Toompeal on inimesed, kes arvavad, et see mätas on nii kõrge, et sealt terendab üksnes Brüssel ja see mis on allpool pilvi, seal kus oleme meie teiega, see ei hakka silma ja õieti ei huvita ka, nagu okupatsioonivalitsusena käituv tänane valitsus on näidanud," juhatas meeleavalduse sisse EKRE parlamendisaadik Urmas Reitelmann.

Siim Pohlak: saabuva energiakriisi eelõhtul keskendus valitsus hoopis sellele, kuidas vaktsineerimata inimeste elu võimalikult keeruliseks teha

Esimene kõneleja meeleavaldusel oli EKRE parlamendisaadik Siim Pohlak: "Tere, julged inimesed! Julgust on teil vaja, sellepärast, et kui Reformierakond on võimul, tuleb arvestada, et valitsuse poliitikaga mitte nõustujaid sildistatakse, rünnatakse, tühistatakse meedia abiga. Seega veelkord: väga tore, et meil on täna siin nii palju julgeid inimesi, aga räägime asjast. Stenbocki majast on viimastel kuudel tulnud sõnumeid, mis meenutavad anekdooti: miks seda valitsust küll kirutakse, valitsus ei tee ju ometi mitte midagi. Ja meie olemegi täna siin, sest valitsus ei ole teinud kuude kaupa mitte midagi. Mitte ühtegi sammu, et lahendada juba varasügisel ennustatud röögatute elektrihindade probleemi."

"Eesti riik oli sügisel nagu Titanic. Hoiatati, räägiti, et jäämägi kõrgete elektrihindade näol on tee peal ees, aga kaptenisillal käis pidu. Stenbocki majas ei tehtud hoiatustest välja. Hoiatajaid nimetati asjatu paanika külvajateks, populistideks, lõhestajateks, nagu ikka. Oma rahva ja ettevõtete kaitsmise asemel, saabuva energiakriisi eelõhtul, keskendus valitsus hoopis sellele, kuidas vaktsineerimata inimeste elu võimalikult keeruliseks teha. Kuna riigikogu saalist ja meediast hoiatused kohale ei jõudnud, siis saigi teoks tänane meeleavaldus. Kui miski muu valitsust liigutama ei pane, siis suured meeleavaldused on Eestis ka varem aidanud. Valitsus, tajudes suuremeeleavalduse lähenemist, hakkas liigutama või vähemalt imiteerima mingeid liigutusi. Olen veendunud, et ilma tänase meeleavalduseta ei oleks ka neid väheseid ja ajutisi meetmeid, mis praegu on valitsuse poolt välja käidud elektrihinna tõusu leevendamiseks," rääkis Pohlak.

"Meeleavaldused on vajalikud, rahva julgus ja ühtsus on vajalik, sest valitsus saab sigatseda täpselt nii palju, kui palju Eesti rahvas seda lubab. Täna on meid siin palju ja me saame saata selge sõnumi: rahvas ei ole valitsuse jaoks, valitsus on rahva jaoks, valitsus peab võitlema rahva huvide eest. Tänasel valitsusel puudub teenimisvalmidus, valmidus teenida oma tööandjat, teenida Eesti rahvast. Probleemide lahendamise asemel on Reformierakonna valitsus saanud ise Eesti inimestele ja ettevõtetele probleemide tekitajaks. Meil on vaja valitsust, mis töötab suurkorporatsioonide asemel oma rahva heaks. Valitsust, mis pingutab Eesti inimeste, ettevõtete, kogu riigi ja rahva ühise kasu nimel. Ja vaadates siia platsile, siis ma usun, et see päev ei ole enam kaugel, kui Eesti saab tänu julgete inimeste toetusele rahvusliku ja rahvaga ühes hingava valitsuse, mida juhib EKRE," väljendas Pohlak lootust.

Foto: Martin Vaher

Markus Järvi: kaporatuur pani troonile "päikesetõusuvalitsuse" ja algas pimedus

Järgmisena astus kõnepulti portaali Objektiiv peatoimetaja Markus Järvi. "Aasta tagasi tõusis kaitsepolitsei ja prokuratuuri mahitusel troonile "päikesetõusuvalitsus" – ja algas pime aasta. Aasta tagasi tõusis kaitsepolitsei ja prokuratuuri jultunud mahitusel troonile vähemuste õigustest ööd ja päevad rääkinud "liberaalne" valitus – ja ennäe, algas apartheid, enneolematu rünnak arvuka vähemuse ehk u 40 protsendi Eesti inimeste põhiseaduslike õiguste vastu, kes ei ole lasknud endasse süstida eksperimentaalseid vedelikke," alustas Järvi.

"Aasta tagasi tõusis kaitsepolitsei ja prokuratuuri jultunud ja häbiväärsel mahitusel troonile majanduslikku vabadust, eraettevõtlust ja õhukest riiki jutlustanud Reformierakond, kes riigi energiafirmade ja väikese grupi energiaettevõtete nuumamise eemärgil lammutab röövellike elektrihindadega eestimaist tootmist ja ettevõtlust ning paiskab vaesusesse Eesti perekondi.Aasta tagasi tõusis kaitsepolitsei ja prokuratuuri jultunud, häbiväärsel ja ebademokraatlikul mahitusel troonile demokraatlikke väärtusi kõikidest kantslitest jutlustanud valitsus, mis esimese asjana nurjas üle seitsmeteistkümne aasta tagant plaanitud tõeliselt demokraatliku algatuse ehk rahvahääletuse abielu olemuse teemal," meenutas Järvi.

"Kui see on päiksetõus, siis milline peaks veel olema loojang? Kui see on valgus, milline pimedus? Kui need on vähemuste õigused, siis kuidas peaks välja nägema apartheid? Kui see on liberaalne majanduspoliitika, siis millist õudust peaks endast kujutama kollektiviseerimine ja kommunism? Kui see on teie demokraatia – hea kaitsepolitsei, prokuratuur ja kõik teised austatud demokraadid ja vähemuste eest hoolitsejad –, siis milline on diktatuur? Kui see on empaatia, oma rahvast ja riigist hoolimine, Kaja Kallas, siis kuidas võiks välja näha puhtakujuline sadism ning oma riigi ja rahva tahtlik hävitamine?" küsis Järvi.

"Jah, aasta tagasi tõusis kaitsepolitsei ja prokuratuuri mahitusel troonile "päikesetõusuvalitsus" – ja võimust võttis pimedus.Täna vaatab see vaimupimedus, orjameelsus ja iseseisvuse hävitamine vastu meie igaühe elektriarvelt – ka nende arvetelt, kes oma hääle kunagi valitsuserakondadele andsid. Täna peab kogu Eesti riik tunnistama, et Kaja Kallase apartheidivalitsus on taasiseseisvunud Eesti ajaloo suurim kobarkäkk, mis hävitab ja lõhub Eesti riiki, lõhestab rahvast oma meelevigase apartheidipoliitikaga ning paiskab vaesusesse Eesti ettevõtlust ja Eesti perekondi.See valitsus on ohuks Eestile! See valitsus peab kiiremas korras tagasi astuma ja kaduma Stenbocki auväärsest majast nagu takukoonal. Välja, Kallase valitsus!" nõudis Järvi.

Foto: Martin Vaher

Silver Kuusik: on oht, et rahvas võib radikaliseeruda

Kolmandana kõneles Tartu linnavolikogu ekrelasest liige Silver Kuusik: "Ma tahan, et me kõik mõistaksime: täna siin oleme me demokraatlikul viisil, me ei lähe praegu kukutama riiki ja valitsust, me ei lähe kedagi maha lööma või kedagi põlema panema. Me nõuame omale põhiseaduslikke õigusi. Me veel ei radikaliseeru, aga ma ei saa välistada, et rahva seast ei hakka tulema neid radikaale, kes lõpuks otsustavad millegi tõsisema kui sõna või hääle jõu peale. Ma olen kindel, et tänase valitsuse rumalad sammud jõuavad veel toidulauale, nii toasoe, autokütus, gaas kui ka elekter on võtnud ja pigistanud inimeste hinge kinni. See, et meid on siin niipalju on tubli saavutus, aga ma kinnitan ja rõhutan, me tuleme tagasi. Meid on veebruaris ja märtsis oluliselt rohkem kui valitsus samamoodi jätkab. Kolmsada miljonit, mis eraldati toetusmeetmeteks, on rahva mõnitamine, see on alandamine inimestele, kes selle riigi jaoks elu aeg on töötanud. See on täielik farss! Maha Kaja Kallase valitsus!"

Martin Helme: süsteem, mis muudab meid vaesteks pärisorjadeks, tuleb hävitada

Neljas kõnemees oli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme. "9. septembril oli Kaja Kallas Vikerraadios ja talt küsiti, kas elekter Eestis on liiga kallis? Kaja Kallas vastas: „Selles suhtes võrreldes mõne teise ühiskonnaga, kus on sellega seoses juba rahutused, siis ta ei ole üle mõistuse kallis!" Vaata siin ringi, Kaja! Ma loodan, et nüüd saad isegi sina aru: elekter on Eestis liiga kallis! Mis sest, et sinu vanemad arvete maksmisel abi ei vaja," alustas Helme oma kõnet.

"Meie oleme oma rahva poolel. Meie ei lase end ära osta ja meie ei lase end ära hirmutada. Me ei lase end ära lollitada ja me ei luba ka rahvast lollitada. Me ei nõua täna siin midagi arusaamatut või ebarealistlikku. Me nõuame lihtsalt normaalset elu. Elu, mida me kõik üheskoos oleme viimased 30 aastat üles ehitanud ja mille nimel pingutanud!" ütles Helme.

"Me nõuame, et elekter, gaas, kütus oleks odavad, et meie inimesed saaksid olla aasta-aastalt jõukamad, meie ettevõtted järjest edukamad. Siis saame rahvana uhkust tunda, et oleme võimelised aitama ka neid, kel meie hulgas veel nii hästi ei lähe. Kui süsteem, milles me elame, muudab meid kõiki vaesteks pärisorjadeks, siis on see süsteem muutunud vaenlaseks ja see süsteem tuleb hävitada! Rahval on see võim! Eesti eest!" hüüdis Helme.

Foto: Martin Vaher

Varro Vooglaid: meie üle valitseb sisuliselt röövlijõuk

Viiendana võttis sõna Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhataja Varro Vooglaid. "See, mis meie riigis elektri- ja laiemalt energiahindade pöörase kasvuga seonduvalt toimub annab tunnistust tunduvalt laiemast ja sügavamast probleemist kui energiahindade kasv ise. Ja mitte ainult selle tõttu, et energiahindade tõusuga kaasneb paratamatult ka peaaegu kõigi muude kaupade ja teenuste hinna tõus, mis omakorda toob kaasa suure inflatsiooni ja suure osa ühiskonna liikmete vaesumise," selgitas Vooglaid.

"Probleem on palju põhimõttelisem, sest meid röövitakse süstemaatiliselt, mitte ainult röövelliku energiapoliitika kaudu, vaid ka inimeste tagant süstemaatilisele varastamisele rajatud rahanduspoliitika ja eraomandi puutumatuse üle irvitava, jultunult rahvast kooriva maksupoliitika kaudu. Ohjeldamatu rahatrükk ja jõhkralt kõrged maksud on lõpuks sisuliselt sama asi – mõlemad on meetodid inimestelt raha ära võtmiseks, et suunata see kitsaste kildkondade taskutesse ja muuta inimesed avalikust võimust võimlikult sõltuvaks," rääkis Vooglaid.

"Mõni ime siis, et viimase kahe aasta jooksul on niinimetatud pandeemia tingimusteski planeedi kümne varakaima inimese varandus pea kahekordistunud – ülirikkad on saanud ülipalju rikkamaks, vaesed on jäänud veelgi vaesemaks ning mõlemad suundumused on toimunud keskklassi hävitamise hinnaga. Kuhu see protsess on suunatud, seda ei ole raske mõista, sest keskklassi hävitamine tähendab ka ühiskondliku vabaduse hävitamist sel lihtsal põhjusel, et mida rohkem on avalikust võimust sõltuvaid inimesi, kes ei saa ilma kõrvalise abita hakkama, seda vähemaks jääb ühiskonnas ka vabadust. See on aga äärmiselt sünge probleem, mille tähtsust on võimatu ülehinnata. Aga just selle programmi teenistuses meie tänased poliitilised juhid tegutsevadki. Täna räägime aga konkreetselt energiahindade absurdse paisutamise probleemist, mis osutab kokkuvõttes ühele ülimalt tõsisele ja põhimõttelisele järeldusele – sellele, et meie üle valitseb sisuliselt röövlijõuk. Mitte ülekantud tähenduses, vaid sõna otseses tähenduses," ütles Vooglaid.

Foto: Martin Vaher

Jaak Madison: Kaja Kallase valitsus on päikeseloojanguvalitsus

Meeleavaldusel kõneles ka EKRE europarlamendi saadik Jaak Madison: "Räägime faktidest. 2019 peale riigikogu valimisi läks ainult kaks kuud aega kui langes alkoholi aktsiis, mis tõi Eestisse umbes 300 miljonit eurot. Läks mööda veel pool aastat ja langesid kütuse ja gaasi aktsiisid. Seda kõike ühe aasta jooksul valitsuses olles. Nüüd on möödas üks aasta Kaja Kallase päikesetõusuvalitsusest, mis on küll pigem päikeseloojanguvalitsus, ja meile öeldakse, et me ei saa mitte midagi teha. Elektrihind tuleb börsilt, meil puuduvad hoovad… ja mul tekib alati küsimus: kui üks erakond suudab valitsuses olles ühe aastaga läbi suruda kolm suurt maksulangetust ja teine erakond, kes on olnud varem valitsuses 17 aastat, kogemustega, suure aparaadiga, ütleb vaid, et me ei saa mitte midagi teha, siis keda me päriselt tahame valitsusse?"

Henn Põlluaas: meie keskklass muudetakse vaesteks ja vaesed muudetakse kerjusteks

Järgmisena kõneles EKRE parlamendisaadik Henn Põlluaas: "Ka minul on väga hea meel, et meid täna siin nii palju on, aga samas ma pean ütlema, et mul ei ole üldse hea meel. Ma olen lausa vihane sellepärast, et me peame tulema täna ilusal nädalavahetusel, kus me saaksime olla kodus soojas elektrivalguses oma lähedastega üheskoos, peame me tulema siia Vabaduse väljakule ja tõdema, et me ei ole sugugi mitte vabad, vaid meid ahistavad tänase valitsuse mannetus, saamatus ja tahtmatus seista oma rahva eest, seista meie heaolu eest."

"Ma olen vihane sellepärast, et kolmkümmend aastat peale meie taasiseseisvumist viiakse meid tagasi 19. sajandisse, kus elektrist on tehtud luksuskaup, kus hinnad tõusevad päevast päeva, kus meie keskklass muudetakse vaesteks ja vaesed muudetakse kerjusteks ja mitte kedagi ei huvita. Valitsust see ei huvita. Me oleme piltlikult öeldes olukorras, kus röövlid röövivad meid paljaks ja maksavad selle eest valitsusele, et valitsus midagi ei teeks. Ja valitsus omakorda pudistab siin rahvale natukene kompensatsiooni, et rahvas hoiaks oma suu kinni, et rahvas vastu ei hakkaks. Aga me ei hoia oma suud kinni, me hakkame vastu, sest see olukord on kõike muud kui normaalne," rääkis Põlluaas.

Foto: Martin Vaher

Sven Sildnik: elektrihind on null

Seejärel võttis sõnajärje enda kätte kirjanik ja ekrelasest Pärnu linnavolinik Sven Sildnik ehk (:)kivisildnik: "Tere, miljoni vaese maa! Vaeseid on jälle rohkem. Tere tulemast meie hulka uusvaesed! Ma tervitan teid! Vaesus aitab siilidel ja konnadel elada. Vaesus aitab mitu planeeti päästa. Meie vaesed oleme kõigile eeskujuks, kõigile maailma rahvastele, meie vaene riik on tulevikuriik. Meie vaesed oleme pingutanud püksirihma. Me pingutame edasi. Me pingutame nii, et soolejupp on väljas."

"Aga ma tahan teile rääkida elektrihinnast, sest see jutt on keeruline. Me teeme selle asja lihtsaks. Kes räägivad elektrihinnast? Jätised, jätised, lurjused, kaabakad, võllaroad, võllaroad, võllaroad! Mis asi on elektrihind? Elektrihind on see, mis mina ütlen. See on minu elekter, see on minu riik, see on minu elektrijaam ja kui ma ütlen, et see elektrihind on null, siis see on null. Null! Ümmargune null! Ja mingid võllaroad ei ütle mulle, mis on minu elektri hind!" karjus Sven Sildnik.

Foto: Martin Vaher

Mart Helme: Eesti ei ole enam vaba riik, Eestist on saanud banaanivabariik, mida valitseb marionettrežiim

Viimane kõnemees meeleavaldusel oli parlamendisaadik ja EKRE aseesimees Mart Helme. "Head inimesed, ma teen teie ees sügava kummarduse, sest see on see tsiviilühiskond, millest liberaalid meile nii palju räägivad, aga mis on tegelikult nende poolt tihtipeale illegaalselt finantseeritud perverteeritud tsiviilühiskond. Meil on siin rahvas, meil on siin inimesed, kes on mures mitte ainult enda pärast, kes on mures Eesti riigi ja rahva tuleviku pärast, sest kõik me näeme, et me kihutame katastroofi suunas," hoiatas Helme.

"Mis siis praegu toimub? Praegu toimub jõukate inimeste vaeseks muutmine ja vaeste kerjusteks muutmine ja kogu meie riigi majanduse hävitamine. Me saime tohutu löögi kogu selle koroonapoliitika läbi ja see löök on nagu poksis seeria, muudkui tuleb ja tuleb neid hoope. Ja nüüd me oleme saanud ja saame seeria hoope hinnatõusude näol. Kui kaua peab Eesti inimene kannatama? Kui kaua tema kannatus püsib, enne kui see katkeb? Aga ma ei taha olla negatiivne, ma ei taha rääkida sellest, et me oleme millegi vastu. Me ei ole tegelikult siin väljakul millegi vastu, me oleme siin millegi poolt. Me oleme normaalse elu poolt. Me oleme normaalsete sissetulekute poolt, et me ei peaks põgenema kusagile Soome, Norrasse, Inglismaale, kus meid koheldakse neegritena ja makstakse meile kohalikest väiksemat palka aga siinse palgaga võrreldes korraliku palka. Me tahame normaalset palka Eestis. Me tahame elada oma kodus," ütles Helme.

"Aga kolmkümmend aastat iseseisvuse taastamisest on viinud meid olukorda, kus Eesti ei ole enam vaba riik, kus Eestist on saanud banaanivabariik, mida valitseb marionettrežiim. Ja see on meie ühine traagika. Ja see mille poolt me oleme on Eesti riik, mida valitseb rahva poolt valitud, mitte kaporatuuri poolt paika pandud valitsus, mis võtab oma käske oma rahva arvelt vastu võõrastest keskustest," rääkis Helme.