Meeleavaldus Torinos 13. novembril. Foto: Scanpix

Tuhanded itaallased üle riigi tulid 13. novembril tänavatele, et avaldada meelt valitsuse koroonapoliitika ja kehtestatud koroonapasside vastu, vahendavad DPA ja ABC News.

Umbes 4000 inimest kogunes laupäeval Milanos Arco della Pace rahukaare alla. Meeleavaldusel kõneles ka Robert Kennedy Jr, endise USA presidendi John F. Kennedy vennapoeg, kes on tuntud vaktsineerimisvastane.

"Meilt võeti kõik need õigused ära. Need valitsused ütlesid, et see on kõigest ajutine, need piirangud kehtivad ainult kaks nädalat ja siis need lõppevad, aga tegelikult te kõik näete, mis on juhtumas – nad võtavad need õigused ära ja nad ei anna neid enam kunagi tagasi, kui me neid selleks ei sunni," kõneles Robert Kennedy Jr meeleavaldusel.

"Rohelise passi abil kehtestavad nad oma võimu teie elude üle. Ma võin teile öelda, et ma seisan koos teiega külg külje kõrval ning kui ma pean selle nimel surema, siis ma suren nii, et mul on saapad jalas."

Lisaks muule protestisid meeleavaldajad nii-öelda rohelise passi vastu, millega saavad vaktsineeritud, Covid-19 läbipõdenud või selle suhtes testitud ligipääsu teatud sündmustele ja asutustele (restoranid, kinod, teatrid, pikamaa ühistransport) aga ka oma töökohtadele. Mõned meeleavaldajad on ka täielikult Covid-19 vaktsiinide vastu.

Oktoobri keskel kehtestas Itaalia esimese lääneriigina kõigis valdkondades töötajatele kohustusliku koroonapassi. Koroonapassid on muutunud kohustuslikuks kõigile Itaalia töötajatele nii avalikus kui ka erasektoris.

Tööle lubatud töötaja koroonapassi puudumise eest on ette nähtud suured trahvid nii tööandjatele kui ka töötajatele endile.

Milanos aset leidnud meeleavaldusel kehtisid ranged reeglid. Siseministeeriumi otsuste kohaselt pidid meeleavaldused leidma aset ühes kohas ning järgima kindlaksmääratud marsruute. Sellele vaatamata puhkes meeleavaldusel kähmlus politseiga ning selle tulemusena peeti kinni mitu inimest.

Eelnevalt toimusid sarnased meeleavaldused ajaloolistes linnakeskustes, häirides seejuures ka tavapärast äritegevust. Mõningatel juhtudel oli ka kokkupõrkeid politseiga.

Kümned tuhanded inimesed tulid ka teiste linnade, sealhulgas Padova, Bologna, Rooma ja Torino tänavatele. Roomas tuli umbes 400 inimest iidse Circus Maximuse juurde meelt avaldama.

Torino linnas marssisid arvukad inimesed läbi linna, skandeerides "Liberta" (Vabadus) ja "La gente come noi non molla mai" (Meiesugused inimesed ei anna kunagi alla).

Toimetas Martin Vaher