"Majanduskasvu taotleda on mõistlik, kuid see ei ole püha lehm. Ma ei ole nõus, kui selle tulemusel kaasnevad rahvastiku koosseisus drastilised muutused," sõnas tulevane väliskaubanduse- ja ekspordiminister Marti Kuusik EKREst.
Kuusik leidis Objektiivile antud telefonikommentaaris, et enne kui võõrtööjõudu riiki tooma hakata, tuleb selgeks teha küsimuse lähtepunkt. Tulevane minister nõustus oma erakonna esimehe Mart Helmega, et rahvuslikud huvid peavad edestama majandushuve.
Välistööjõud kui müüt poliitilise kapitali kogumiseks
Tänases Ärilehes leiab peale kahte ametiaega Eesti Tööandjate Keskliidu juhi ametikohalt lahkuv Toomas Tamsar (fotol), et ilma võõrtööjõuta jäävad mõnedki majandussektorid arengus stagnatsiooni. Pealegi piirab võõrtööjõu riiki mittelubamine Eesti inimestele endile töökohtade loomist.
"Mis puudutab tööjõudu ja eriti välistööjõudu, siis väga palju räägitakse loosungite ja müütide keeles. Aga Eesti probleem on, et inimesi ei jätku," sõnas Tamsar.
"Teine probleem on ettekujutus, et otsime massiliselt odavat tööjõudu. See on legend, mida poliitikud levitavad oma poliitilise kapitali kogumiseks. Uuringud näitavad, et üle poole vabadest kohtadest on spetsialistide tasemel," lisas tippjuht.
Suurem automatiseeritus sinikraede asemel
Kuusiku sõnul tuleb füüsilist tööd tegeva võõrtööjõu massilise sissetoomise asemel panustada tööstuse automatiseerimisse. "Vaja on kasutada ajusid. Riik peab kaasa aitama digipöördele tootmises," sõnas ta.
Ajutise ja legaalse tööjõu kasutamise vastu ei olnud Kuusikul midagi. "Kontrollitult on see põhjendatud," lausus ta.
Kõrgelt makstud spetsialistid on tuleva ministri sõnul lausa teretulnud. Nad annavad olulise panuse digipöörde saavutamiseks ja turgutavad eksporti.
Tavatööjõu asemel peaks aga eestlased end ise kokku võtma ja rohkem sünnitama hakkama. "Tootmise väärtusahelas tuleb tõusta. Eesti tulevik ei ole odava tööjõu kasutamise tee," kinnitas tulevane minister.