Tuntud briti homoaktivist Peter Tatchell kirjutab, et ei saa nõustuda otsusega mõista diskrimineerimises süüdi kristlaste pagariäri, mis keeldus valmistamast "geiabielu" toetava sõnumiga pulmatorti. Tatchelli hinnangul on kaalul südametunnistuse ja usuvabadus ning kohtuotsus võib osutuda ohtlikuks pretsedendiks.
Põhja-Iirimaa pagariäri Ashers Baking Company keeldus 2014. aastal täitmast tellimust, milleks oli "homopulmatort", mida pidid kaunistama laste telesarja Sesame Street tegelaste Berti ja Ernie kujutised ning tekst "toeta geiabielu".
Kristlastest omanikega pagariettevõtte peale esitas kaebuse homoseksuaalist klient Gareth Lee. Kaebajat asus toetama ka Põhja-Iirimaa võrdõiguskomisjon, kelle hinnangul oli pagariäri käitumine vastuolus võrdse kohtlemise alaste õigusnormidega. Möödunud aasta maikuus määras Belfasti kohus, et pagariettevõte peab maksma kliendile kompensatsiooniks 500 naelsterlingit.
Homoaktivist Tatchell ei nõustu pagarite seisukohaga nn homoabielude küsimuses, vaid leiab, et Jeesus ei mõistnud kordagi homoseksuaalsust hukka ning et diskrimineerimine ei ole kristlik väärtus. Kuid kohtuotsuse valguses teatab Tatchell, et lisaks seksuaalvähemuste kaitsmisele tahab ta kaitsta ka südametunnistuse, sõna- ja usuvabadust.
Tatchell märgib, et pagariettevõte ei keeldunud homoseksuaalset klienti teenindamast mitte tema seksuaalse orientatsiooni, vaid sõnumi pärast, mida too tordile soovis. Kohtunik Isobeli arvates oli aga tegemist kaudse diskrimineerimisega seksuaalse sättumuse tõttu ning samuti diskrimineerimisega poliitiliste vaadete tõttu, kuna teenindaja ei nõustunud tellimust täitma tordile soovitud sõnumi pärast. Kohtunik tõi esile, et kui tordile oleks palutud kirjutada traditsioonilist abielu toetav sõnum, oleks tellimus koheselt täidetud.
Tatchelli hinnangul kujutab kohtuniku seisukoht endast ohtlikku pretsedenti, sest Põhja-Iirimaa diskrimineerimisvastast seadust ei loodud selleks, et sundida inimesi levitama poliitilisi vaateid, millega nad ei nõustu.
Kui kohtuniku arvates ei saa teenusepakkuja keelduda seadusega kooskõlas oleva sõnumi edastamisest, siis Tatchell küsib, kas sel juhul peaksid moslemitest trükkalid klientide soovil trükkima Muhamedi pilapilte, juudi kirjastajad avaldama holokaustieitajate tekste ja homopagarid koogile kujundama "homofoobseid" üleskutseid. Pagariäri kohta langetatud otsus võib innustada näiteks "paremäärmuslasi" nõudma teenusepakkujatelt immigratsiooni- ja islamivastaste sõnumite paljundamist, kardab Tatchell.
"Inimeste ebavõrdne kohtlemine peaks olema ebaseaduslik, kuid mitte ideede ebavõrdne kohtlemine," leiab Peter Tatchell.
Loe lähemalt siit.