Alain Finkielkraut Foto: Wikipedia

Tuntud Prantsuse intellektuaali Alain Finkielkrauti sõnul võib arutleda selle üle, mida "Suur Asendamine" tegelikult võib tähendada, kuid fenomen ise on täiesti reaalne.

Filosoof Alain Finkielkrauti sõnul võib arutleda selle üle, kas väljendit "Suur Asendamine" peaks üldse kasutama, kuid Prantsusmaa demograafilised muutused on väga reaalsed ja "silmnähtavad", vahendab Finkielkrauti telekanali Europe 1 jutusaates räägitut uudistekanal ReMix.

"Tegemist on faktilise ühiskonna killustamisega, oht on igal juhul olemas ja minu arust on Euroopa demograafilised muutused eriti silmatorkavad. Inimestest, kes on ajalooliselt elanud kindlates piirkondades ja linnades, on saamas vähemus," rääkis filosoof. "Väga suur osa Prantsusmaa inimestest elab täna mitte enam eeslinnades, vaid veelgi kaugemal, sest nende kultuur ei vasta enam eeslinnade omale, näiteks on kõik lihunikud eeslinnades täna juba halal." 

Väljendi "Suur Asendamine" tõi kasutusse Prantsuse kirjanik Renaud Camus kirjeldamaks fenomeni, kuidas põlisprantslased asendatatakse järk-järgult araablaste, berberite, türklaste ja teiste moslemirahvastega.

Finkielkraut, kes ise on rahvuselt juut, on üks Prantsusmaa silmapaistvamatest intellektuaalidest ja üks neljakümnest eluaegsest neljasaja aastase ajalooga Académie Française liikmest. Académie Française – Prantsusmaa Teaduste Akadeemia – üheks ülesandeks on Prantsuse keele ja kultuuri kaitsmine.  

"Me nimetame Suure Asendamise teooriat rassistlikuks ja arvame, et sellele fenomenile ei tasu tähelepanu pöörata. Selline suhtumine on vale. Väga tõsiseltvõetav rahvastikuteadlane Michèle Tribalat on võtnud sõna prantslaste asendamise teemal Seine-Saint-Denisi piirkonnas ja kuigi ma arvan, et sellistesse hoiatustesse peaks suhtuma suure ettevaatusega, on selliste arvamuste demoniseerimine absurdne ja järjekordne näide fanaatilisest reaalsuse eiramisest," rääkis Finkielkraut.  

Suur Asendamine on üks presidendikandidaadi Eric Zemmouri peamistest teemadest. "Ma arvan, et äng, mida tuntakse Prantsusmaa; selline, nagu see kunagi oli; ängist Suure Asendamise pärast, on saanud üle maailma levinud meeleolu," rääkis Zemmour möödunud aastal. "Kardetakse, et Prantsusmaa ei ole enam Prantsusmaa, peljatakse Suurt Asendamist. Väga palju inimesi on hakanud arvama, et islam võtab meid üle. Selline tunne on muutunud massiliseks, see on vallanud 70–80 protsenti Prantsusmaast."

Hiljuti pidasid Finkelkraut ja Zemmour Europe 1s teletebati ja rääkisid muuhulgas sellest, mida Suur Asendamine tähendab. 

"Ma arvan, et Zemmouri arvamused on liiga radikaalsed ja võib märkida ka seda, et ta on ise natukene tagasi tõmmanud. Suure Asendamise asemel räägib ta täna Prantsusmaa islamiseerimisest. Ta on võtnud kasutusele balkaniseerumise metafoori, mis on hoopis teistsugune probleem," rääkis Finkielkraut. 

Ameerika Ühendriikdes on "suur Asendamine", mis tähistab tohutuid rahvastikumuutuseid, kus valgest enamusest on kiiresti saamas vähemus, tabuteema. Prantsusmaal seevastu aruteletakse vaatamata vasakpoolsete rassismisüüdistustele teema üle põhjalikult ja avalikult.

Toimetas Karol Kallas