Türgi politsei ja homoaktivistide vaheline kähmlus 26. juunil 2022 Istanbulis. Foto: Scanpix

Türgi võimud ajasid pühapäeval Istanbulis laiali ühe Pride-festivali ja vahistasid enam kui kakssada rongkäigulist, teatas 27. juunil oma internetiväljaandes Slovakkia suurim ungarikeelne päevaleht „Új Szó".  

Türgi politsei pärast seda, kui homoparaadil osalejad ja nende pooldajad olid saanud võimudelt selle ettevõtmise läbiviimiskeelu, ent olid seda eiranud: kogunenud südalinnas olevale Taksimi väljakule ja seal vikerkaarelippe lehvitades marssima asunud.

Politsei vahistas meeleavaldajad, paigutas bussidesse ja toimetas seejärel politseijaoskonda. Vahistatute hulgas oli ka uudisteagentuuri AFP fotograaf, teatas 27. juunil Slovakkia uudisteagentuur TASR. AFP ajakirjanike teatel oli vahistatuid neli bussitäit.

Rongkäigu korraldajad teatasid Twitteris, et politsei oli võtnud vahi alla üle 200 osaleja ja LGBTQ-aktivisti, lubamata vahistatuil ühendust võtta oma advokaatidega.

Korraldajate teatel vahistati kaksteist isikut samal põhjusel ka Lääne-Türgis asuvas Smürna (=Izmiri) linnas.

LGBTQ-laste sõnul on omasooiharus nüüdis-Türgis küll seadusega lubatud, ent ometi tulevat neil sageli kogeda tagakiusamist. TASR-i teatel on sellealast rongkäiku korraldatud Istanbulis alates 2003. aastast, aga pärast 2014. aastat on võimud igal aastal keeldunud sellele korraldusluba andmast.

Toimetas Tõnu Kalvet