Aserbaidžaan pommitamas Armeenia tanke Mägi-Karabahhis. Foto: ekraanitõmmis Aserbaidžaani Kaitseministeeriumi videost

Süüria islamistidest mässuliste allikate kinnitusel on Türgi saatnud puhkenud Armeenia-Azerbaidžaani Mägi-Karabahhi konfliktis viimasele appi vähemalt tuhatkond Hamza- ja Sultan Muradi brigaadide palgasõdurit ning kavatseb saata veel tuhandeid.

Pühapäeva pärastlõunal hakkas araabiakeelses sotsiaalmeedias levima video, millel näidatakse Süüria islamistlike mässajate konvoid, mis suundub lahingusse, vahendab The Daily Beast.

Lasterühma poolt filmitud videos karjuvad konvoi maasturite kastides istuvad sõdurid "Allahu Akbar!" ja "meie juht kuni aegade lõpuni on meie isand Muhammad!"

Lapsed karjusid palgasõduritele vastu ja keel, milles nad seda tegid, oli süürlaste ja araablaste jaoks tundmatu. Hiljem selgus, et tegu oli aserite keelega ja video oli filmitud Aserbaidžaanis.

Süüria mässuliste allika sõnul saadeti esimesed tuhat Süüria mässuliste palgasõdurit lennukitega Aserbaidžaani kahes jaos, 22. ja 24. septembril.

"500 Hamza brigaadi võitlejat lendas Lõuna-Türgist Aseri Sumqayit lennuväebaasi [30 km kaugusel Bakuust põhjasuunas] möödunud teisipäeval [22.09]," väitis ajakirjankele mässajate grupeeringu Süüria rahvuslik armee (Syrian National Army; SNA) allikas. "Kaks päeva hiljem, saadeti samal viisil Azerbaidžaani lisaks 500 Sultan Muradi brigaadi mässajate võitlejat."

Londonis asuva vabaühenduse Syrian Observatory for Human Rights (SOHR; Süüria inimõiguste vaatluskeskus) hinnangul valmistatakse Aserbaidžaani saatmiseks ette lisaks suuremat hulka Süüria mässulisi.

Nii Hamza kui Sultan Muradi mässajate üksused on Süürias tuntud eriti sõbralike sidemete tõttu Türgiga. Hamza brigaadide üks komandöre Sayf Balud kogus aastaid tagasi tuntust ISIS-e komandörina.

Süüria päritolu türkmeeni rahvusest Balud on pärit Biza'a väikelinnast. Süüria kodusõja alguses ta ühines Abu Bakr Sadiqi brigaadidega, mis oli tema kodulinna lähedal tegutsev mõõdukas mässajate fraktsioon ja mida toetasid märkimisväärselt Pärsia lahe äärsed riigid. Kuna Balud oli pärid pisikesest ja tundmatust perekonnast, ei õnnestunud tal Süüria mässuliste seas oma ambitsioonidele vastavale kõrgemale positsioonile tõusta. 2013. aasta alguses ühines Balud ISISega, kelle salgad koosnesid peamiselt välismaalastest ja kes päritolust ning sotsiaalsest staatusest ei hoolinud.

Järgnevate aastate jooksul jõudis Balud ISIS-laste hierarhias märkimisväärselt kaugele. Kui ISIS 2016.–2017. aastal kurdide poolt puruks löödi, siis õnnestus tal ennast Türgile kurdide vastase väärtusliku liitlasena maha müüa.

SNA allikate sõnul juhivad pea kõiki Süüria mässuliste üksuseid, keda aseritele appi saadetakse, Süüria türkmeenid [mis on türgi rahvaste hulka kuuluv rahvus]. "Sayf Balud on türkmeen. Sultan Muradi brigaadi komandör Fahim Aissa on Süüria türkmeen, nagu Balud. Türgi usaldab nendel sõjalistel operatsioonidel ainult Süüriast pärit türkmeene. Need operatsioonid on Türgi jaoks poliitiliselt väga tundlikud ja nad ei usalda neid juhtima Süüria araablasi."

Türgi sekkumine Aserbaidžaani ja Armeenia konflikti on vägagi tundlik. Peale nelja aastast pausi puhkesid möödunud pühapäeval Mägi-Karabahhis taas lahingud ja mõlemal poolel on surma saanud kümneid sõdureid.

Ajalooliselt on Mägi-Karabahhi piirkond kuulunud Aserbaidžaanile, kuid 1991. aastal kuulutasid seal elavad armeenlased piirkonna iseseisvaks. Puhkes kolm aastat väldanud sõda, mis lõppes 1994. aastal Venemaa vahendatud vaherahuga. Kuulutati välja Mägi-Karabahhi vabariik, mille Armeenia peatselt okupeeris, mis on piirkonda tänaseni de facto kontrollinud.

Kui välja arvata 2016. aasta aprillis neli päeva väldanud pisem konflikt, on pühapäeval puhkenud lahingud peale 1994. aastat riikide suurim kokkupõrge. Mõlemad pooled, nii Aserbaidžaan kui Armeenia, süüdistavad teineteist sõja algatamises.

Türgi poolt abivägede saatmist oma kauaaegsele liitlasele Aserbaidžaanile peetakse järjekordseks osaks Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani uus-Osmanite välispoliitikast.

Armeenia–Aserbaidžaani konflikt on kolmas koht, kus Türgi astub otse vastu Venemaa huvidele. Peale Aserbaidžaani ja Armeenia sõja, toetvad Venemaa ja Türgi vastaspooli veel Süürias ning Liibüas.

Samuti on Türgi rajanud ja ehitamas mitmeid Venemaaga konkureerivad Aseri nafta- ning gaasijuhtmeid Euroopa Liitu.

Toimetas Karol Kallas