Niikaua kui ei ole välja selgitatud, milline kogus infraheli on ohutu, tuleb lähtuda ettevaatusprintsiibist ja peatada kõik tuugenipargid ning ka tuuleenergeetika arendused. Tõendamiskohustus meie elukeskkonda toodava uue tehnoloogia ohutusest lasub tuuleenergeetika arendajatel, kirjutab doktor Anti Kukkela.

Igapäevane peavalu, iiveldus, unetus, tasakaaluhäired, südame rütmihäred, mõttetöö häirumine, väsimus, need on tavalised ja ülemaailmselt sarnased kaebused inimestel, kelle kodude lähedusse on püstitatud tuulegeneraatorid.

Selle kirjelduse andis Pärnumaal, Saarde vallas elav inimene, kelle kodust kahe kilomeetri kaugusele on püsti pandud tuugenite (tuulegeneraatorite) tööstusjaam. Telefonikõne ajal oli ta olnud oma Pärnumaa kodust eemal neli nädalat, tema on üks vähestest, kellel on võimalik teise kodu olemasolu tõttu lahkuda tuugenite haigekstegevast elukeskkonnast.

Sageli hülgavad sellisesse olukorda pandud inimesed lõpuks oma kodu jäädavalt. Nelja nädalaga on eelmainitud tervisehädad täies ulatuses taandunud, aga Saarde valda see inimene tagasi minna ei taha, kardab, et haigestub uuesti ning siis ei jõuaks uuesti võidelda ja hakkama saada igapäevaste enesetapumõtetega. Infraheli ülitundlikkus esineb kuni 20 %-l inimestest (1).

Teadlased hoiatavad ka selle eest, et infraheli tervistkahjustavate, ajas kuhjuvate mõjude tõttu võib ülitundlikuks muutuda järjest rohkem inimesi ning on tõestatud, et piisavalt pika infraheli toimeaja korral haigestuvad lõpuks kõik inimesed (2).

Kui realiseerub Kliimaministeeriumi algatatud projekt, mis näeb ette u. 1000 tuugeni püstitamise üle Eesti, võib see tähendada seda, et hakkab nappima maapiirkondi, kus oleks võimalik elada ilma infraheli tervistkahjustava mõjuta.

Tuugenite tekitatud infraheli tervisekahjustuste käes kannatavad inimesed arstidelt reeglina abi ei saa. Sageli satuvad need inimesed perearsti soovitusel psühhiaatri vastuvõtule või tembeldatakse nad talumistasu lootuses rahaahneteks simulantideks, kuid selline suhtumine ei lahenda nende inimeste terviseprobleeme.

Kuid kari- ja metsloomi, kellel on infra- ja madalsagedusliku heli mõjupiirkonnas kehas kõrgenenud stressihomoonide tase ning tekib stressikäitumine talumistasu ootuses kahtlustada ei saa (3). Tragikoomiline on vaadata, kuidas üks tubli kanakasvataja arutleb videos tuugenite taustal oma kanade suure suremuse üle (4).

Kindlasti aitaks arstide teadlikkust tuugenitehnoloogia tervisemõjudest tõsta koolitused, kaasajastamist vajaks selles osas ka arstiüliõpilaste õppekava. Valitsusliikmete ja ametnike väljaütlemised meedias annavad mõista, et on valitud kasvava probleemi ingnoreerimise tee.

Üldsusele esitatakse meedias tuulegeneraatorite tervisemõjude asjatundjatena tehnikahariduse ja -taustaga inimesi, kelle arvamused selles osas osutavad kõigele muule kui asjatundlikkusele (Postimees 11.02.25).

Vaevalt tuleks kellelegi mõttesse minna oma südamehädadega nõu ja abi saama elektrikult, samuti ei kutsu me koju arsti elektisüsteemi paigaldama, kuid nii olulises küsimuses kui rahvatervis ei kaasata tuugenite tekitatavasse infraheli tervisemõjude hindamisse meditsiiniteadlasi, vaid küsitakse arvamust insenerilt.

Mõistmatust ja eksiarvamusi infraheli tervistkahjustavate mõjude osas hoiab üleval ja süvendab ka kehtiv seadusandlus, milles sätestatud akustilise energia mõõtemetoodikad on paika pandud ajal, mil tuugenitehnoloogiat ei olnud veel olemas ja nende normide eesmärk oli kaitsta inimesi kuulmiskahjustuse eest.

Kehtiva seadusandlusega ei ole reguleeritud ka ohutut infraheli ekspositsiooniaega. Reaalsed akustilise energia mõõtmised tuugenijaamade mõjualas toovad välja selge ja tugeva seose tuugenite tekitatava infraheli ja tervisehädade vahel. Pikaajalised uuringud näitavad, et infraheli tekitab tõsiseid ja kogu keha haaravaid haiguslikke muutuseid.

Sellisel moel paika pandud müranormatiivid kaitsevad küll inimesi kuulmiskahjustuste eest, kuid jätavad inimese kõrvale kuuldamatu, tervist kahjustavate akustilise energia mõju suhtes täiesti kaitsetuks.

Täielik teadmatus valitseb infraheli ja raadiosagedusliku elektomagnetkiirguse koosmõjude osas inimese tervisele. Eesti tahetakse täis tippida tuugeneid, nii nagu on Eesti täis mobiilimaste ja nagu militaarradareid plaanitakse püstitada Ida-Eestisse. Teada on nii elektriväljade kui ka infraheli negatiivsed tervisemõjud. Täielik teadmatus valitseb mainitud füüsikaliste tegurite koosmõjude osas tervisele, kuna asjakohased uuringud puuduvad. Sõnastada see inimkatseks globaalses mastaabis ei ole liialdus.

Kehtiv mõõtemetoodika põhjustab hiiglasliku mõõtevea nii infraheli- kui ka madalsageduslikul (IMS) sagedusalal, alahinnates keskkonnas esinevat akustilise energia hulka ja on võimetu tooma välja tuugenite tekitatavat ainulaadset akustilist signatuuri.

Oleme olukorras, kus uue, madalsagedusliku- ja infraheli tekitava tuugenitehnoloogia kasutusele võtmisega ei ole kaasajastatud mõõtemetoodikat, mis võimaldab registreerida ja visuaalselt taasesitada looduslikke ja tehnogeenseid infraheli allikaid ja tuua nende kardinaalne erinevus välja moel, mis on mõistetav igale inimesele. Kaasaegse mõõtemetoodika kasutusele võtmine võimaldaks teha lõpu valearusaamadele ja -väidetele loodusliku ja tehnogeense infraheli sarnasusest.

Kehtiv, kuid vananenud mõõtemetoodika annab meile suurendusklaasi täpsuse ja kaasaegne, kõiki teaduse saavutusi kasutav meetod mikroskoobi oma. Üks laialt levinud valeväide ütleb et inimtekkeline infraheli on meie elukeskkonnas olnud juba pikka aega ning selle ohtlikkust tervisele pole märgata.

Portugali teadlased on aastakümneid uurinud militaarse õhuväebaasi töötajate tervist ja leidnud nendel, kaasa arvatud pilootidel, tõsiseid infraheliga seotud tervisekahjustusi, samuti on näidatud, et need haiguslikud muutused süvenevad aastate jooksul.

Infraheli negatiivne toime avaldab mõju kogu organismile on ajas süvenev ja avaldub väga erinevate tervisehäiretena. Infraheli pikaajalisel toimel tekivad veresooni ja kogu organismi haaravad haiguslikud muutused ja nende põhjustatud kaebused võivad olla väga erinevad ning on mittespetsiifilised (6). Uuringud viitavad ka pärilikkuseaine kahjustustele, mis võivad avalduda suurenenud vähitekke riskis ja väärarengutes järgmisel põlvkonnal (7).

Puuduvad spetsiifilised kaebused, mis viitaksid infraheli tervisekahjustustele, küll aga esineb spetsiifilisi haiguslikke muutuseid, mida pn võimalik erinevate diagnostiliste vahenditega kindlaks teha. 2022 aastal avaldati uuring, milles leiti tuugenite tekitatud infraheli unehäireid põhjustav mõju. Hiljutine metaanalüüs (8) tõi välja IMSH kognitiivseid omadusi kahjustava toime. Budistlikud mungad olid sunnitud oma meditatsioonikeskuse müüma tuuleenergia arendajale, kuna nad ei suutnud peale tuugenijaama rajamist tegeleda enam vaimsete praktikatega (9).

Teadlaste soovitusel (10) tuleks nii eelnevalt kui ka vähemalt viie aasta jooksul peale uute tuugeniparkide püstitamist ja olemasolevate tuugenijaamade mõjualas (vähemalt 20 km raadiuses?) viia läbi inimeste ja kariloomade põhjalikud terviseuuringud ja võrrelda seda kaugemal elavate inimeste tervisega.

Arvutisimulatsioonidel põhinevad mürakeskkonna modelleerimised ja laboratoorsetes tingimustes genereeritud infraheli ei ole teadlaste sõnul (10) võimelised jäljendama tuugenite tekitatavat akustilist keskkonda. Usaldusväärseid tulemusi on võimalik saada vaid reaalsete tuugenite akustilise energia mõõtmisi teostades ja kaasaegseid mõõtemetoodikaid kasutades.

Tuleks luua register, sarnaselt olemasoleva vaktsiinikahjustuste registriga, mis koondaks meditsiinitöötajate tehtavaid kohustuslikke sissekandeid ja sisaldaks tuugenite mõjualas (vähemalt 20 km raadiuses) elavate inimeste tervisekaebuseid. Selles registris sisalduvad andmed võimaldaksid neid kasutada tuugenite tervisemõjude kohta tehtavates teadusuuringutes.

Koroonaajal kasutusele võetud praktika, mil inimene pidi ametnikele tõestama oma nakkusohutust ühiskonna ees läbi erinevate protseduuride on andnud meile oskused, mida saab ära kasutada tuugenite tervisekahjustuste tõestamisel.

See peaks välja nägema järgmiselt: Arst on kohustatud peale inimese tehtud avaldust tuugeni tekitatud tervisekahjustusest kohustuslikus korras sellest informeerima ametnikke, mis käivitab kohustusliku tegevuse, viies tuugenijaama peatamiseni ja kompensatsiooni maksmisele tuugenijaama omaniku poolt.

Oluline ja teed rajav kohtupretsedent on loodud Iirimaal, kus kohtuniku otsusega peatati tuugenijaam töövälisel ja pühade ajal. Tuugenijaama sulgemise põhjendus oli järgmine – ehkki tuugenijaama müra ei ületanud lubatud norme, häirib selle müra inimeste igapäevast elu.

Niikaua kui ei ole välja selgitatud milline kogus infraheli on ohutu, tuleb lähtuda ettevaatusprintsiibist ja peatada kõik tuugenipargid ning ka tuuleenergeetika arendused. Tõendamiskohustus meie elukeskkonda toodava uue tehnoloogia ohutusest lasub tuuleenergeetika arendajatel.

Koolituste läbi tuleks tõsta ka arstide teadlikkust infraheli võimalikest terviseriskidest. Tuugenite tekitatud tervisekahjustuste kohustusliku registreerimise ja avalikkusele juurdepääsu võimaldava registri abil on võimalik saada tõeline pilt infraheli tekitatud tervisekahjustuste ulatusest ja olemusest.

Lisaks olemasolevatele teadusuuringute viidetele peaks Terviseameti koduleheküljel olema välja toodud teadusuuringute loetelu, mis näitavad infra- ja madalsagedusliku heli negatiivseid tervisemõjusid.

Sotsiaalne surve sellisteks muutusteks tekib läbi üldsuse teadlikkuse tõstmise. Ülemaailmselt on tekkinud järjest kasvav vastasseis tuuleenergeetika arengule (11).

Kõik jõupingutused tuleb suunata 1920. aasta konstitutsioonis sätestatud rahva kui võimu teostaja staatuse taastamisele, mis võimaldaks vastu võtta ja ellu viia poliitilisi otsuseid, mis kaitsevad meid kõiki bürokraatliku vägivalla, tuuleenergeetikaga seotud vaesumise ja tervise hävitamise eest.

***

(1) Reuters: The Associated Press updated 9/7/2003 11:41:25 AM ET http://www.nbcnews.com/id/3077192/ns/technology_ and _science-science/t/infrasound-linked-spookyeffects/#.WUzD_2eQxL

2) Águas AP, Esaguy N, Castro AP, Grande NR, Castelo Branco NAA. (1999) Acceleration of lupus erythematosus-like processes by low frequency noise in the hybrid NZB/W mouse model. Aviation, Space & Environmental Medicine, 70 (3, Pt 2): A132-6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10189170/

(3) Agnew RCN, Smith VJ, Fowkes RC. Wind turbines cause chronic stress in badgers (meles meles) in Great Britain. Journal of Wildlife Diseases. 2016;53: 459-467

(4) Tanel ja kanad, Hooaeg: 3, Episood: 6 | Jupiter | ERR

(5) Bakker HHC, Alves-Pereira M, Mann R, Summers R, Dickinson P. (2023) Infrasound exposure: High resolution measurements near wind power plants. In: Suhanek M, Kevin Summers J. (Eds) Management of Noise Pollution. IntechOpen: London. DOI: 10.5772/intechopen.109047

(6) Mariana Alves-Pereira, Nuno A A Castelo Branco Vibroacoustic disease: biological effects of infrasound and low-frequency noise explained by mechanotransduction cellular signalling
Vibroacoustic disease: Biological effects of infrasound and low-frequency noise explained by mechanotransduction cellular signalling – ScienceDirect

(7) Silva MJ, Carothers A, Castelo Branco NAA, Dias A, Boavida MG. (1999) Increased levels of sister chromatid exchanges in military aircraft pilots. Mutation Research, 441 (1): 129-34. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10224329/

(8) Effect of low-frequency noise exposure on cognitive function: a systematic review and meta-analysis Peng Liang, Jiangjing Li , Zenglei Li, Jing Wei , Jing Li, Shenghao Zhang, Shenglong Xu, Zhaohui Liu and Jin Wang

(9) NKT monks beat retreat over wind farm – from Tharpaland to Schloss Sommerswalde – Tibetan Buddhism – Struggling With Diffi·Cult Issues

(10) The Acoustic Impact of Wind Power Plants on Neighbouring Residents A Scientific Response to Section 4.6 "Impact on Human Health and Well-Being", Subsection 4.6.1 "Noise", as submitted in the Report on Phase 1 of "Strategic Environmental Assessment for Dedicated Spatial Plan of Wind Power Plants, including Pre-selected Locations in Põhja-Pärnu Municipality" , Estonia (Job No. 2021-256, September 2024).

(11) National Wind Watch | Wind Energy Opposition and Action Groups