Uganda president Yoweri Museveni Foto: Scanpix

Uganda valitsus lükkas edasi Euroopa Liidu, Aafrika-, Kariibi- ja Vaikse ookeani riikide koostööleppe allkirjastamise ning nõuab selgitamist sooideoloogiat ja inimõiguseid puudutavate punktide osas.

Uganda on vaatamata lääneriikide agressiivsele survele jäänud kindlaks traditsioonilistele väärtustele ja keeldunud võtmast omaks äärmuslikke sooideoloogiaid. 17. novembril teatas riigi valitsus, et keeldub uue koostööleppe (New Partnership Agreement; NPA) kinnitamisest ja palub selgitada, mida tähendavad määratlused "sooline võrdsus", "diskrimineerimine", soo- ja seksuaalharidus ning "haavatavad ühiskonnagrupid", vahendab LifeSiteNews.

Lepinguga peaks liituma 79 riiki Aafrikast, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkondadest. Lepingusse on sisse kirjutatud kohustus õpetada lastele äärmuslikku soo- ning suguühteideoloogiat, millega üritatakse tühistada konservatiivsemate riikide õigus oma laste hariduse teemal ise otsuseid langetada. Suurem osa riike andis lepingule allkirja 15. novembril ning see on õiguslikult siduv järgmised kakskümmend aastat.

17. novembril teatas Uganda parlament, et nemad ei kinnita lepingut heaks enne kui osutatud teemade osas pole saavutatud täit selgust.

NPA, mis on laiema Samoa kokkuleppe osa, eesmärgiks on täpsustada "inimõiguste", arengukoostöö, halduskorralduse, turvalisuse, "keskkonna jätkusuutlikkuse" ja sisserände küsimusi.

Dokumendis rõhutatakse, et alla kirjutanud peavad jõustama "inimõiguseid" ja tagama, et kedagi tema "soo" pärast taga ei kiusataks. Samuti võib sellest välja lugeda, et rahvusvaheliselt tunnustatud "inimõiguste rikkumise" sekka arvatakse "füüsilise soo, sotsiaalse soo ja enesemääratluse" vastased rikkumised. Samas lepingus ei täpsustata, mida täpsemalt mõeldakse "vägivalla" all. 

Euroopa Liit on maailmas tuntud oma eluvastastaste poliitikate ja ideoloogiate poolest. See on aastaid edendanud maailmas tähestikurahva ideoloogiat.

https://youtu.be/3rHt2htALzs?si=uJqOgpqvACfgFA3J

Käesoleva kuu alguses teatas oma NPA lepingust loobumisest Namiibia, kuna näeb selles ohtu oma suveräänsusele ja lepingu sõnastuses on nende jaoks "põhimõttelisi probleeme".

Uganda parlamendi asespiiker Thomas Tayebwa selgitas 2022. aastal: "Me oleme riik, mis ei ole valmis omasooiharuseks, me oleme riik, mis pole valmis sündimata laste tapmiseks. Me oleme riik, mis ei ole kaotanud moraalset kompassi." 

Toimetas Karol Kallas