Vaade Rwanda pealinna Kigali kesklinnale Foto: BigStockPhoto

Ühendkuningriik maadleb sisserändemurega ja mõtles välja Rwanda lahenduse, mis tähendab asüüliotsust ootavate ebaseaduslike sisserändajate saatmist Rwandasse. Projekt on maksumaksjale väga kulukas.

Ühendkuningriigi riikliku rahakasutuse järelevalveasutus (NAO) avaldas 1. märtsil aruande, et iga ebaseaduslik sisserändaja, kes saadetakse Lääne-Aafrikas asuvasse Rwandasse asüüliotsust ootama, läheb maksumaksjale maksma vähemalt 171 000 naelsterlingit, vahendab ReMix News.

Tänaseks on Briti valitsus maksnud Rwanda valitsusele Majandusliku muutumise ja integratsioonifondi   (Economic Transformation and Integration Fund; ETIF) kaudu juba 220 miljonit naela. ETIF aitab arendada Rwanda majandust, kuid ühtegi Ühendkuningriigi sisserändajat pole Rwanda pealinna Kigalisse seni jõudnud.

Ühendkuningriigil tuleb Rwandale kuni 2027. aastani loovutada lisaks kolmel korral 50 miljonit naela. Kui Rwanda on võtnud vastu kolmsada sisserändajat, saab see lisaks 120 miljonit naela.

Iga Rwandasse saadetud sisserändaja pealt maksab Ühendkuningriik 20 000 naelsterlingit ja viie aasta jooksul 150 874 naela tema ülalpidamiskulusid.

300 sisserändaja kohta tähendab see, et brittide valitsus maksab Rwandale kokku 541 miljonit naela (632 M€), mis teeb ühe sisserändaja kohta 1,8 miljonit naela (2,1 M€)

See on raha, mis läheb Rwanda valitsusele. Lisanduvad Ühendkuningriigis elamise ja õigussüsteemi kulud, lennukite üürimine jne, mille suuruseks arvatakse olevat kokku 11 000 naela inimese kohta.

Inimeste väljaõpetamine, kes hakkavad sisserändajaid Rwandasse viima, maksab käesoleval aastal kokku 12,6 miljonit naela ja edaspidi on personalikulu aastas üks miljon naela. Ettevalmistuskulud on tänaseks 15,3 miljonit naela ja aasta lõpuks tõuseb see 23,5 miljoni naelani. 

Ühendkuningriigi peaminister kiirustab võtmetähtsusega seaduse vastuvõtmisega, et väljasaatmislennud hakkaksid toimuma enne järgmisi üldvalimisi, mis peavad leidma aset kümne kuu jooksul. Valitsuse Rwanda ohutuse seaduseelnõu ootab hetkel lordide koja heakskiitu. 

Hetkel kulutab Briti valitsus ebaseaduslikele sisserändajatele hinnanguliselt seitse miljonit naela päevas.

Seni on Rwanda projekt veninud, kuna mõte ei meeldi inimõiguslastele, kelle poolt on olnud ka kohtunikud. Suurem osa ebaseaduslikke sisserändajaid on majanduspõgenikud.

"Paatide peatamine" – ebaseaduslikud sisserändajad saabuvad Ühendkuningriiki Prantsusmaalt üle La Mache'i väina väikeste paatidega – on Sunaki valitsuse üks suuremaid lubadusi.

Toimetas Karol Kallas