Ühendkuningriigi apellatsioonikohus otsustas, et arstid võivad alla kuueteist aastastele lastele kirjutada välja radikaalselt elu muutvaid teismeliseea blokaatoreid ilma laste vanemate nõusolekuta. Otsusega tühistati ülemkohtu otsus, milles nõuti selleks vähemalt kohtu luba.
Ühenkuningriigi kõrgem kohus (High Court) otsustas möödunud aasta detsembris, et lapsed, keda on tabanud "soodüsfooria" ja kes soovivad muuta oma sugu, ei ole ilmselt võimelised teadlikult otsustama hormoonitakistitest nende elu muutvate ravimite kasutamise tagajärgede üle ning arstid, kes selliseid asju lastele välja kirjutavad, peavad selleks eelnevalt taotlema kohtu luba, vahendab uudistekanal ReMix.
Möödunud nädalal langetatud otsusega asus apellatsioonikohus NHSi (UK Haigekassa) Tavistocki ja Portmani Fondi (Tavistock and Portman NHS Trust), mis on Ühendkuningriigi suurim laste "sooidentiteedi arendamise" teenuse pakkuja ja mis vastava kohtuasja algatas, poolele. Apellatsioonikohus leidis, et kõrgemal kohtul ei ole sünnis võtta laste poolt teismeliseea takistite kasutamise suhtes arstiteaduslik seisukoht. Selle asemel leidis apellatsioonikohus, et arstidel on õigus langetada erialane otsus, kas lastel on õigus sugu muuta, või mitte.
Apellatsioonikohus leidis, et teema on "keeruline ja mitmekülgne" ja ühe kohtuniku sõnul on "lõpliku otsuse langetamise õigus arstidel, kes peaksid teadma kui oluline on nõuetekohase nõusoleku saamine vastavalt iga inimese olukorra eripäradele".
Teismeliseea takistite vastaste sõnul muudavad sellised rohud inimesed viljatuks, vähendavad luude tihedust ja neil on pikaaegsed, tagasipööramatud mõjud seksuaalsele võimekusele. Selliseid kartusi toetavad samuti teaduslikud andmed.
Samas laste "hormooniteraapia" toetajad leiavad, et sooebaolekus lapsed, kes selliseid rohte ei saa, võivad suurema tõenäosusega sooritada enesetapu kui lapsed, kes selliseid rohte tarbivad.
Teadus selliseid väiteid siiski ei kinnita. Dr. Paul Hruz, kes on pediaatriline endokrinoloog, selgitab: "[Teismeliseea takistite] kasutamise osas on kõik põhjused olla mures tagajärgede pärast, eriti selle tõttu, et mitmed suurimad ja kauakestvamad vastavateemalised teadusuuringud näitavad, et enesetappude määr on peale selliseid [soomuutmist] kinnitavaid sekkumisi märgatavalt kõrgem."
Möödunud sügisel pidi teadusajakiri American Journal of Psychiatry (Ameerika psühhiaatria ajakiri) avaldama paranduse 2019. aasta Rootsi uuringule, milles leiti, et "sugu kinnitaval hormoonravil" ja "soomuutmisoperatsioonidel" on transinimeste vaimsele tervisele soodne mõju. Paranduses tunnistatakse, et sellised väited pole leidnud kinnitust.
Toimetas Karol Kallas