1. tööriist: mõistmine, kuidas on seotud kliimamuutused ja tervis Ühendkuningriigis. Mõistmise loomine, et kliimamuutused ja tervis on seotud, on oluline esimene samm karmide kliimamuutustega kohanemise ning nende mõju leevendamise suunas. Kuningliku Arstide Kolleegiumi kliimamuutuste juhendmaterjal, ekraanitõmmis

Ühendkuningriigi Kuningliku Arstide Kolleegiumi juhiste kohaselt peavad arstid kasutama ära oma positsiooni "kogukonna usaldusväärsete liikmetena" ja rääkima patsientidele kliimamuutustega kaasnevatest ohtudest.

Kuningliku Arstide Kolleegiumi 15. juulil üllitatud juhised nimetavad kliimamuutuseid "kõige suuremaks inimeste tervist ähvardavaks ohuks. Juhendmaterjalis soovitatakse arstidele rääkida vastuvõttude ajal rohelistest teemadest ja teha seda sageli. Samuti soovitatakse arstidel vähendada oma süsihappegaasi jalajälge ja sel eesmärgil töötada kodus, võtta patsiente vastu ilmavõrgu vahendusel ja päris kirjade asemel saata e-kirju, vahendab Mail Online.

Lisaks peavad arstid jälgima, kas nende patsiendid ei kannata "öko-ahastuse" (eco-distress) käes, mis on kliimamuutustest põhjustatud ängi või depressiooni diagnoos.

Arstid peavad rõhutama, et nõndanimetatud "kliimategevus" (kuuletumine valitsuse roheülemineku käskudele) on tervisele kasulik ja tegema seda võimalikult "lihtsate" sõnumitega.

Samas hoiatatakse otse, et arstid ei tohi rääkida kliimateadusest.

Kuninglikku Arstide Kolleegiumi kuulub üle maailma 40 000 erialatöötajat.

Juhendmaterjalis lubatakse, et 2050. aastaks põhjustavad kliimamuutused maailmas aastas veerand miljonit liigsurma. Suurem osa inimestest sureb küll Aafrikas, aga Ühendkuningriik ei pääse äärmuslikust kuumusest, üleujutustest ja kliimapõgenikest.

Kolleegiumi kliimatervise "tööriistakast" osutab veel Ühendkuningriigi terviseturvalisuse agentuuri uuringule, mille kohaselt võib riigi kuumaga seotud surmade arv kasvada 2050-ndateks aastateks 580 protsenti. 

Juhendmaterjalis on toodud välja ka mõned näidissõnumid: "Kliimamuutused muudavad kuumalained sagedasemaks." "Kui autod põletavad kütust, siis tekivad sellest õhku mürgitavad heitmed, mis on kahjulikud teie tervisele."  

Ühendkuningriigi haigekassa NHS kasutab juba täna elektrilisi kiirabiautosid ja kavatseb ainult elektrisõidukitele minna üle 2040. aastaks.

Kriitikute sõnul on tegemist äärmiselt ebaeetilise dokumendiga ja arstid peaksid oma niigi kallihinnalist ja vähest aega kasutama inimeste ravimiseks, mitte poliitpropaganda tegemiseks.

Covidi aeg mõjus Ühendkuningriigi niigi hinge vaakuvale tasuta meditsiinisüsteemile hävitavalt ja täna pole seal korras sisuliselt mitte midagi. Alates vastuvõttude ooteaegadest, jubedast bürokraatiast kuni hoonete seisukorrani.

Toimetas Karol Kallas