Kuningliku Merejalaväe sõdurid Falklandi saartel, 21.05.1982 Foto: Imperial War Museums

Kuningliku Merejalaväe eriüksuslane John Carr astus erakorralise sammu ja süüdistab Ühendkuningriigi eliitväeosa juhtkonda naistele esitatud nõudmiste alandamises, et viimased pääseksid rünnakrollidesse.

Tegemist on 1664. aastast tegutseva Kuningliku Merejalaväe eliitväeosa mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise (DEI) skandaaliga. Väidetavalt nõuab Merejalaväelt sooneutraalsust riigi kaitseministeerium. Avalikkuse ette astunud Carr selgitab, et kui kõrgetele füüsiliste ja vaimsete nõuete järele koostatud meeste lahingüksusesse sokutatakse märgatavalt nõrgemad naised, siis alandab see nii üksuse tõhusust, vähendab selle ühtekuuluvustunnet kui seab suuremasse ohtu kõigi üksuslaste elud, vahendab Telegraph.   

Probleemiks paistab olevat eelkõige naiste roll eesliini üksustes ja tõik, et naised surutakse väljaõppelt läbi, kuigi nad ei saa hakkama samade väljakutsetega, mis mehed.

Kaitseministeeriumi ametnikud leiavad, et nõrgemate naiste koos meestest eriväljaõppega eriüksuslastega sõtta saatmist nõuab kaasaeg ja sooline õiglus. Ministeerium siiski lisab, et lõplikku otsust pole Kunininglikust Merejalaväest segaväeosa tegemise suhtes langetatud.  

Avalikkuse ette astunud merejalaväelane kinnitab, et juhtkonnale on saadetud antud teemal pöördumine, millele on kirjutanud alla tuhatkond merejalaväelast, kes väljendavad muret, et naiste kaasamine muudab Kuningliku Merejalaväe "äratundmatuks, nõrgaks ja haavatavaks".

Kuna Carr kuulub pisikesse rahvuslikku Kodumaa Parteisse (Homeland Party), saatis kaitseministeerium talle kaela terrorismivastase üksuse ja teda süüdistatakse uus-natsionaalsotsialismis. Nii kaitseministeeriumi kui terroriga võitlejate käitumist temaga kirjeldab eriüksuslane "nagu tonn telliskivisid oleks kaela kukkunud". 

Naised lubati Ühendkuningriigi relvajõududes rindele toorist peaministri David Cameroni ajal 2016. aastal. 2018. aastal avati naistele kõik üksused ja rollid, sealhulgas Kuninglik Merejalavägi.

Tänaseni pole ükski naine saanud Kuningliku Merejalaväe 32-nädalase karmi väljaõppega hakkama. Seitse naist on läbinud kergema 13-nädalase kõikide relvade eriüksuslase kursuse (All Arms Commando Course). 

Üks neist naistest on leitnant Lily-Mae Fisher, kes 2022. aastal sai mingil põhjusel rohelise bareti, mida on õigus kanda ainult 32-nädalase kursuse läbinud eriüksuslastel. Fisher on ainukene Merejalaväe naisohvitser. 

Kuninglikku merejalaväkke on üritanud pääseda sajad naised.

Toimetas Karol Kallas