
Ühendkuningriigi teadlased said loa korraldada erinevaid Päikese hämardamise katseid eesmärgiga selgitada välja, kas nii oleks võimalik ära hoida tuleviku kliimakatastroof.
Ühendkuningriigi Advanced Research and Invention Agency (Arenenud Teadustegevuse ja Leiutamise Agentuur; ARIA) eraldas geoinseneridele 50 miljonit naelsterlingit (ca 59M€), et need saaksid kliimasoojenemise tõkestamise eesmärgil paisata stratosfääri päikesevalgust peegeldavaid aerosoolitud osakesi, vahendab New York Post.
Atmosfääri lähedal on kavas stratosfääri külvata sulfaadiosakesi, mis hoiavad eeldatavalt ära teatud osa päikesevalguse jõudmise Maale ja peegeldavad selle tagasi ilmaruumi.
Katse taga olevate teadlaste sõnul on tegemist odava Maa jahutamise lahendusega, mis aitab võidelda kliimamuutuste ohuga ja ja seda on vaja võimaliku tuleviku "murdepunkti" katastroofi ("tipping point" catastrophe) ära hoidmiseks.
ARIA projektijuhi Mark Symesi sõnul näitab tänane kliimasoojenemise kaar, et selliseid katastroofe võib eeloleva sajandi jooksul juhtuda mitu. Tema sõnul toetavad katse teostamist sajad teadlased.
Siseruumides toimuvate pisikese ulatusega katsetustega on kavas alustada mõne nädala jooksul.
Üheks Päikese hämardamise toetajaks on kunagise Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni nõunik Dominic Cummings, kelle sõnul oleks vähem valgust kasulik näiteks põllumajandusele, mis kannataks sellisel viisil vähem kuumasurve käes.
Järgmise päikesevalguse vähendamise lahendusena kaalutakse projekti, mida nimetatakse "merepilvede valgendamiseks" (marine cloud brightening) ja seisneb meresoola pilvedesse pihustamises, mis muudab need valgemaks ning need peegeldavad sedasi rohkem päikesekiirgust.
Kolmandaks strateegiaks on kiudpilvede lõhkumine, kuna need toimivad soojust Maal kinni hoidva tekina.
Kriitikute sõnul võivad sellised katsed tuua ilmamustrites kaasa seninägematuid tagasilööke.
Ühendkuningriigi teadusasutust ARIA võrreldakse Ameerika Ühendriikide Kaitsevaldkonna Arenenud Teadusprojektide Agentuuriga (DARPA), mis muuhulgas on aidanud välja mõelda umbrohumürke, mehitamata lennumasinaid ja ilmavõrgu.
Toimetas Karol Kallas