British Steeli Scunthorpe'i terasetehas Foto: Alan Murray-Rust/Wikipedia

Suurbritannia on tööstusrevolutsiooni sünnimaa ja teras industrialiseerimise keskne toore. Riigi viimaste terasesulatusahjude omanikettevõte Jingye teatas, et lõpetab Ühendkunigriigis terasetootmise ja selles on süüdi Donald Trump.

Ühendkuningriigis hakati terast tootma 1876. aastal. Hiina Rahvavabariigi terasetootja Jingye Group omandas Briti viimase terasetootja British Steeli 2020. aasta märtsis. Kuna valitsus sundis terasetootjat vabastama tootmise süsihappegaasist (dekarboniseerima) ja ei ole "rohelisele terasele" üleminekut valmis rahaliselt mahitama, siis leidsid Hiina RV ettevõtjad, et mõistlikum on Suurbritannia lääneosas Scunthorpe'i linnas asuvad riigi kaks viimast sulatusahju sulgeda, vahendab Telegraph.   

Töö kaotab 2700 inimest ja peamise sulgemise põhjusena nimetab Hiina RV Ameerika Ühendriikide valitsuse välismaisele terasele kehtestatud 25-protsendist tollimaksu.

Jingye sõnul kannab British Steel hetkel päevas kuskil 700 000 naelsterlingit (837 000€) kahju.

Scunthorpe'i teraseahjudes valmib nõndanimetatud "neitsiterast", mida toodetakse rauamaagist ja koksist. Ühendkuningriigi ühispartei on võtnud pähe, et riigis tohib toota ainult "rohelist terast" ehk elektriga töötavates sulatusahjudes tuleb taaskäidelda vanarauda. 

Terasetootmine suletakse ajal kui Briti tööparteilaste valitsus teeb suuri sõnu kaitsevõime parendamise ja sõjatööstuskompleksi  tootmisvõimsuste suurendamise teemal. 

Vaatamata sihikindlale roheüleminekule peavad Briti poliitikud terasetootmise lõppu üheselt märkimisväärseks julgeolekuohuks.

Majandusvaldkonnas on levinud arusaamine, et riik, millel pole oma terasetootmise võimekust, pole tõsiseltvõetav tööstusriik.

Ühendkuningriigi valitsus tegi Jingye'le pakkumise, et toetab ettevõtte elektripõhisele terasetootmisele üleminekut 500 miljoni naelsterlingiga (ca 600M€), kuid terasetootja lükkas selle tagasi, kuna nende hinnangul on roheliste elektrikaarahjude (kaarleek-terasesulatusahjude) ehitamiseks vaja vähemalt miljard naela toetust.

British Steel kavatseb ahjud sulgeda juunis. Lisaks rohepöördele ja USA tollimaksudele nimetab ettevõte "väga konkurentsitihedat turgu".

Juhul kui Ühendkuningriigi valitsus ja Jingye saavutavad kokkuleppe, ei pruugi viimane terasetootmist sulgeda.  Samuti kaalutakse British Steeli riigistamist.

Hetkel on Ühendkuningriigis kasutatavast terasest kuskil ainult kolmandik toodetud riigis.

British Steeli viimased avalikud majandusandmed näitavad, et ettevõte kandis 2022. aastal 480 miljonit naelsterlingit kahju.

Maailma suurim terasetootja on Hiina Rahvavabariik, mille ettevõtted toodavad rohkem kui poole maailma terasest. Järgnevad India, Jaapan, Ameerika Ühendriigid ja Venemaa.

Toimetas Karol Kallas