Ühendkuningriigis "soovahetust" soovivad lapsed ei pruugi edaspidi pääseda ligi Euroopa Liidu nõudmisel tehtud seadusega lubatud füüsiliste sootunnuste tüsistamise operatsioonidele, mida pole võimalik tagasi pöörata.
Soo- ja võrdsusküsimuste ministri Liz Trussi sõnul soovib ta kaitsta alla kaheksateist aastaseid soodüsfooria (gender dysphoria) all kannatavaid inimesi "pöördumatute otsuste" eest, vahendab Sky News.
Kehtiva sootunnustamise seaduse (Gender Recognition Act) alusel võib alla 18-aastane isik vanemate nõusolekul oma sootunnuseid kirurgiliselt tüsistada. Enne operatsioonidele ligi pääsemist peab alaealine mõtlema kaks aastat otsuse üle järele. Seejärel vaatab tema soovi üle spetsialistide nõukogu ja selle heakskiidu järel pääseb inimene protseduuridele ligi.
Kaks aastat tagasi kutsuti kokku komisjon, mis viidatud seadust hakkas üle vaatama ja Trussi sõnul saavad selle komisjoni tulemused teatavaks eeloleval suvel. 22. aprillil Ühendkuningriigi parlamendikomitee ees kõneledes arvas minister: "Ma olen veendunud, et täiskasvanud inimesed peaksid saama elada oma elu viisil, kuidas need seda ise paremaks peavad. Samas ma arvan, et on väga tähtis, et ajal, kui inimestel alles otsuste tegemise võime on välja arenemas, me kaitseme neid pöördumatute otsuste eest."
"Loomulikult on koroonaviirusega kaasnenud eriolukorrad nende meetmete rakendamist edasi lükanud, kuid ma võin teile kinnitada, et koos koroonaviiruse vastu võitlemisega, jätkavad meie ametnikud tööd viidatud muutuste elluviimisel," jätkas ta.
Soosegaduses laste propagandaühingu Mermaids esindajate sõnul oleks see "erakordne" kui Trussi tegevuse tulemusel lisataks Briti meditsiinisüsteemi uus ebavõrdsuse vorm.
Nende sõnul on inimesi, kes kahetsevad oma sootüsistamist lapsepõlves, "väga vähe".
"Protsessis, mille alusel lastest transinimesed pääsevad ligi meditsiinilisele sekkumisele, on juba tagatud nõuetekohane kaitse," rääkis Mermaidsi pressiesindaja.
"Tavaliselt alla 16-aastane isik ei pääse ligi tema sugu kinnistavatele kirurgilistele protseduuridele (gender-affirmation surgery) ja 16 ning 17 aastased inimesed on allutatud samasugusele nõuetekohasele kaitsele, nagu seda peavad tegema kõik noored inimesed ükskõik mis kirurgiliste protseduuride puhul."
Ühendkungriigi sootunnustamise seadus võeti vastu 2004. aastal leiboristist (Eesti mõistes sotsiaaldemokraat) Tony Blairi võimu ajal. Seaduse tegemise ajendiks olid Euroopa Inimõiguste Kohtu otsused, milles nõuti Ühendkuningriigi seaduste muutsooliste tarbeks muutmist. Seaduse poolt olid kõik Leiboristid, Liberaaldemokraadid, Plaid Cymru ja Šoti Rahvusparteilased, Unionistide ja Demokraatlike Unionistide partei esindajad olid vastu ning Tooride (konservatiivid) partei jagunes jämedates joontes kaheks – 25 saadikut olid poolt ja 22 vastu.
Toimetas Karol Kallas