"Sootu" ehk sooükskõikse tualettruumi märk Foto: BigStockPhoto

Sooideoloogia tagasikäigu märkimisväärse näitena keelustas Ühendkuningriik uusehitistes ja renoveeritavates hoonetes meeste ja naiste erapooletute tualettruumide rajamise. 

Briti valitsuse sõnul kaitstakse uute regulatsioonidega inimeste "iseolemist ja väärikust", mis tähendab, et riigi uutes äri- ja ühiskondlikes hoonetes peavad edaspidi olema eraldi tualettruumid naiste ja meeste jaoks, vahendab Breitbart.

Seadused, mille üle on aru peetud alates 2020. aastast, jõustuvad käesoleva aasta lõpus. Kõigis uutes või uuendatud baarides, restoranides, kontorites, koolides, haiglates jne, ehk suuremas osas mitte-eluhoonetes, peavad edaspidi olema ehitus- või renoveerimisloa saamise eeltingimusena projekteeritud eraldi tualettruumid nii naiste kui meeste jaoks, mitte nõndanimetatud sooneutraalsed väljakäigud. Valitsuse sõnul aitavad need kaitsta "turvalisust, privaatsust ja väärikust".

Erandid on ette nähtud ettevõtetele-asutustele, mis on kahe tualettruumi ehitamiseks liiga väikesed, kuid sel juhul peavad olema WC-pott, kraanikauss ja kätekuivati ühes, seespoolt lukustatavas ruumis, mis tagavad kasutamisel "totaalse privaatsuse". Seaduses kirjeldatakse neid "eriotstarbeliste, iseseisvate "ühesooliste" (unisex) tualettruumidena, mis tagavad ühele kasutajale iseolemise".

Ühendkuningriigi kaubandus- ja ettevõtlus- ning naiste ja võrdsuste ministri Kemi Badenochi sõnul kaitsevad uued reeglid paremini just naisi ja tagavad, et nende "bioloogilised, tervise- ning sanitaarsed vajadused oleksid paremini kaetud". Tema sõnul teeb see lõpu sooükskõiksete tualettruumide rajamisele, kus ei tagatud nii naiste kui meeste iseolemist ega väärikust.

Uuringud näitavad, et koolitüdrukutel, kellel puudub ligipääs soo järele eraldatud tualettruumidele, esineb sagedamini kuseteede infektsioone, mis on tingitud asjaolust, et nad väldivad sooneutraalseid väljakäike.

Soopädevad tualettruumid mõistab hukka laste soomuutmise vabaühendus Mermaids, mille sõnul pole need õiglased ja ei arvesta soomuutjate turvalisuse ega mugavustundega.

Toimetas Karol Kallas