Tänu peaministri "partygate'ile" on Ühendkuningriigist saanud üks kõige leebemate Covidi reeglitega lääneriike. Boris Johnson külastas 27. jaanuaril Põhja-Walesis asuvat RAF Valley õhuväebaasi. Foto: Scanpix

Peale seda, kui Ühendkuningriigi valitsusele jõudis väidetavalt kohale, et vaktsineerimissunni tõttu võib meditsiiniasutustest ja sotsiaalsfäärist töölt lahkuda 80 000 inimest, loobutakse kohustuslikust vaktsineerimisest.

Väidetavalt kohtub Ühendkuningriigi terviseminister Sajid Javid esmaspäeval valitsuse Covidi haldamise komiteesse kuuluvate ministritega ja teeb kannapöörde laadis otsuse teatavaks, vahendab The Telegraph

Mitmete valitsuse allikate kinnitusel loobutakse vaktsiinisunnist, kuna täna levib Ühendkuningriigis peamiselt leebe Covid-19 Omikroni tüvi.

Jaanuari keskel teatas NHS – Ühendkuningriigi Riiklik Terviseteenistus – et kuna valitsus kehtestas meditsiinipersonalile vaktsineerimiskohustuse, hakatakse vaktsineerimata töötajaid vallandama juba veebruari algusest. Toona oli vaktsineerimata kuus protsenti, ehk 80 000 NHSi töötaja ümber.

Paljud tervishoiuasutused, -koolid ja suurhaiglad on korduvalt valitsust hoiatanud, et vaktsiinisunnil on tervishoiusüsteemile "katastroofiline mõju" ja tervishoiusüsteemis ja sotsiaalsfääris võib töölt lahkuda kuni 123 000 inimest. 

Hooldekodude töötajad pidid ennast sunni korras ära vaktsineerima juba möödunud aasta novembriks, mille tõttu jäi tööst ilma hinnanguliselt 40 000 inimest. Uute reeglite vastuvõtmisega peaksid nad soovi korral oma töökoha tagasi saama. 

Hooldekodude töötajate esindajad tegid pühapäeva õhtul kurja häält ja väitsid, et selline pilla-palla reeglite kehtestamine "on meie töötajaskonna välja kurnanud ja surunud hooldeteenuste pakkujad põlvili".

Ühelt poolt väidetakse, et valitsus on aru pähe võtnud ja leiab täna, et "riik peab õppima elama koos Covidiga". Teiselt poolt on peaminister Boris Johnson silmitsi oma peaministri aja suurima skandaaliga, kui avalikkuse ette jõudis teave, et ajal kui kogu riik oli allutatud karmidele piirangutele ja tuhandeid inimesi karistati kohtulikult piirgute reeglite rikkumise eest, pidas Johnson peaministri residentsis tantsuõhtuid ja aiapidusid.

Kuna teda ähvardab parlamendis reaalselt umbusaldamine, siis on suuresti selline "headus" ja vabameelsus ajendatud soovist oma renomeed pisutki parandada ning enda maha hääletamine ära hoida. Tänu "partygate'ile" (peoskandaali ingliskeelne hüüdnimi) on Ühendkuningriigist sisuliselt pisut rohkem kui ühe nädalaga saanud Läänemaailma kõige leebemate Covidi-reeglitega riik.

NHSi ja sotsiaalsfääri vaktsiinisunnist loobumise korraldus tehakse teatavaks suure tõenäosusega enne 3. veebruari, kui peaks kehtima hakkama senine vaktsineerimise kohustus.

Toimetas Karol Kallas