Ühendkuningriigi haigekassa avas 12. septembril kaheksa ümberlõigatud suguelunditega mosleminaiste ravikliinikut.
Suguelundite ümberlõikamise üle elanud mosleminaistele pakutakse kliinikutes kõrgetasemelist spetsialiseerunud raviarstide, ämmaemandate ja õdede abi, annab Ühendkuningriigi haigekassa (National Health Service; NHS) teada oma pressiteates.
Esimese hooga saab Londonis, Birminghamis, Leedsis ja Bristolis asuvates kliinikutes abi rohkem kui 1300 ümber lõigatud suguelunditega mosleminaist vanuses kaheksateist aastat ja rohkem.
Kui mosleminaised pöörduvad sünnituseelseteks konsultatsioonideks NHS-i arstide poole, saavad viimased üldjuhul aru, kui naine on üle elanud suguelundite ümberlõikamise. Viimase kolme kuu jooksul on Ühendkuningriigis arstiabi andmise käigus avastatud üle tuhande ümber lõigatud suguelunditega mosleminaise ja -tüdruku.
Uute haiglatega loodetakse mosleminaistele pakkuda abi enne nende rasestumist.
Lisaks arstide, ämmaemandate ja õdede abile pakuvad kliinikud ka eriväljaõppega nõustajate ning naiste ümberlõikamise vastu võitlevate aktivistide emotsionaalset tuge.
Üks raviprotseduuridest, mida uutes kliinikutes pakutakse on de-infibulatsioon (vt kirjeldust allpool), mis aitab naiste suguelundite armistunud kudede lahti lõikamise kaudu vältida komplikatsioone sünnitamisel.
Uute mosleminaiste ümberlõikamise ravi kliinikute üheks eesmärgiks on ka moslemikogukondades naiste ümberlõikamise vastase propaganda tegemine.
NHSi andmetel avastati 2018. aasta aprillist kuni 2019. aasta märtsini Ühendkuningriigis 4120 uut mosleminaiste suguelundite ümberlõikamise juhtumit.
Naiste ümberlõikamine on Euroopa Liidus ja Ühendkuningriigis keelatud, mille tõttu viivad moslemiimmigrandid noored tüdrukud islamiriikidesse, peamiselt päritolumaale, kus need kohalike "spetsialistide" poolt ümber lõigatakse.
Eesti Naisjuristide Liit kirjutab Facebooki postituses naiste suguelundite ümberlõikamise kohta:
WHO/UNICEF/UNFPA klassifitseerivad naiste suguelundite moonutamist alljärgnevalt:
I tüüp: Kliitori ja/või eesnaha osaline või täielik eemaldamine.
II tüüp: Kliitori ja häbeme osaline või täielik väljalõikamine
III tüüp: Vagiina kitsendamine häbeme lõikamisega ning kliitori eemaldamisega või ilma
IV tüüp: kõik muud suguelundeid kahjustavad protseduurid mittemeditsiinilistel eesmärkidel.
Või täpsemalt:
- tüüp (kliterodektoomia) on kliitorit ümbritseva nahavoldi ja vahel ka kliitori täielik või osaline eemaldamine;
- tüüp (ekstsisioon) on kõige sagedasem, eemaldatakse kliitor ja väikesed häbememokad või osa neist;
- tüüp (infibulatsioon, vahel tuntud ka kui vaaraolõige) on suguelundite kõigi väliste osade (kliitor, väikesed ja suured häbememokad) eemaldamine ja tupeava kitsamaks õmblemine, jättes ainult tikupea suuruse avause menstruaalvere ja uriini väljumiseks;
- tüüp (klassifitseerimata/introtsisioon) hõlmab muid protseduure, nagu kliitori ja häbememokkade torkimine, augustamine või lõikumine, söövitamine või põletamine, tupeava kraapimine või kriimustamine ja tuppe söövitavate ainete (sageli taimede või ravimtaimede) toppimine.
Naiste suguelundite ümberlõikamise juures ei ole kaasaegne meditsiin avastanud mitte ühtegi positiivset kaasmõju. Tegemist on ainult moslemite naistevastase usulise vägivallaga.
Karol Kallas