Venemaa torujuhtmete ehitamise laev Akademik Chersky saabumas Kalingradi sadamasse 04.05.2020. Foto: Scanpix

Paljud Saksamaa poliitikud ja äriinimesed peavad Ameerika Ühendriikide poolt kavandatavaid uusi saktsioone Nord Stream 2 gaasijuhtme ehitamisega seotud ettevõtetele otseseks vaenutegevuseks.

Möödunud nädalal esitasid Ühendriikide Senati demokraatide ja vabariiklaste saadikud vastuvõtmiseks eelnõu, milles nähakse Nord Stream 2-e ehitusega seotud ettevõtetele uued sanktsioonid, vahendab RMX News.

Saksamaa päevalehe Handelsblatti hinnangul on löövad uued sanktsioonid valusalt Saksamaa ettevõtteid ja nende tõttu venib Nord Stream 2, mis on 94 protsendi ulatuses valmis, ehitus veelgi. Saksamaa jaoks olulise gaasitrassi ehitusele on peale USA vastu veel Poola, Ukraina ja Balti riigid, mille hinnangul suurendab see Venemaa majanduslikku ja geopoliitilist mõjukust.

Handelsblatti sõnul suurendavad Ühendriikide uued sanktsioonid kahe riigi vahelisi pingeid.

Saksamaa majandusministri kõneisik rääkis ajakirjanikele: "Me jälgime tähelepanelikult situatsiooni Ameerika Ühendriikides. Meie seisukoht selliste ekstraterritoriaalsete sanktsioonide osas on selge ja kõigile teada. Me oleme nende vastu, sest meie hinnangul on need vastuolus rahvusvahelise õigusega."

Saksamaa riigiministri Niels Anneni sõnul on USA võimalikud sanktsioonid sekkumine Euroopa siseasjadesse ja Saksamaa on selle vastu.

Annen leiab samuti, et ameeriklaste väide, nagu uus torujuhe võtaks gaasitransiidi Ukrainalt ära, on vale, sest Euroopa Liit on taganud, et gaasitransiit jätkuks ka läbi selle riigi.

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku ühenduse (CDU) majandusküsimuste kõneisik Joachim Pfeiffer kinnitab, et Nord Stream 2 teenib varustuskanalite mitmekesistamise eesmärke ja suurendab Euroopa energiaturu varustamiskindlust gaasiga. Tema sõnul näitavad uued sanktsioonid USA vaenulikkust Saksamaa suhtes.

Bundestagi majanduskomisjoni juht, vasakparteilane Klaus Ernst, kutsus Saksamaa föderaalvalitsust üles kehtestama omalt poolt Ühendriikidele vastusanktsioonid.

Torujuhet ehitava ettevõtte, Nord Stream 2 AG esindajate sõnul tähendab gaasitrassi lõpuni ehitamata jätmine Euroopa tarbijate jaoks miljardeid eurosid suuremaid gaasiarveid.

Nord Stream 2 vastasus on üks väheseid asju, milles Ameerika Ühendriikide demokraadid ja vabariiklased on täna ühel meelel ja nii saab see seaduseelnõu ka suure tõenäosusega kiiresti seaduseks.

Ameerika Ühendriikide sõnul muudab uus gaasitoru Euroopa Venemaast veelgi enam sõltuvaks ja Venemaa saab seda sõltuvust eurooplaste poliitiliseks survestamiseks ära kasutada.

Saksamaa kurjustab USA-ga, et see soovib riigist ära viia 9500 USA sõjaväelast, samas kui Venemaa nafta- ja gaasieksport on üks peamisi allikaid, millest teenitud rahaga saab Venemaa korraldada uut võidurelvastumist ning pidada sõdu oma naabritega.

Toimetas Karol Kallas