Ukraina kreeka-katoliku kiriku esivaimulik kritiseeris nn sooideoloogiast lähtuvaid ja Euroopa Liidu poolt nõutud muudatusi riigi töökoodeksis. Ukraina kiriklikud organisatsioonid pelgavad, et uus seadus sunnib neid tööd pakkuma ka homoseksuaalseid eluviise harrastavatele isikutele.
Ukraina kreeka-katoliku (ehk idariituse katoliikliku) kiriku peapiiskop Svjatoslav Ševtšuk kõneles möödunud nädalal nii abordist kui homoseksuaalsusest ja viitas gender– ehk sooideoloogiaga seotud ohtudele.
"Täna me näeme väga huvitavat ja ohtlikku ilmingut – uus ideoloogia püüab globaalses mõõtkavas hävitada perekonnainstitutsiooni," märkis peapiiskop ja lisas, et see ähvardab "Ukraina rahvast uue orjastamisega. Seda ohtu nimetatakse sooideoloogiaks. See on veel üks viis tappa elu."
Nimetatud ideoloogia kohaselt ei ole perekond Jumala poolt seatud institutsioon, vaid pelgalt sotsiaalne konstruktsioon, mida saab "püstitada ja lammutada". Peapiiskop meenutas paavst Benedictus XVI hinnangut, et sooideoloogia sarnaneb varasematele totalitaarsetele süsteemidele, mis püüdsid hävitada inimsuse aluseid, kuna "perekonnainstitutsioon on palju vanem kui rahvus või riik".
Ukraina ülemraadas võeti möödunud aasta novembris vastu Euroopa Liidu nõutud töökoodeksi parandused, millega keelustati töökohal seksuaalse orientatsiooni, soolise identiteedi, usulise või poliitilise veendumuse jne põhjal diskrimineerimine. Seaduse jõustamine oli üheks viisavabaduse kehtestamise tingimuseks Euroopa Liidu ja Ukraina vahel.
Ülemraada spiiker Volodõmõr Groisman veenis tõrksaid saadikuid, et töökoodeksi muutmine ja diskrimineerimise keelustamine seksuaalse orientatsiooni põhjal ei tähenda nn homoõiguste ulatuslikumat läbisurumist Ukrainas, kuigi ühiskonna nurgakiviks on üksikisiku õigused. "Hoidku Jumal meie riiki homoabielude eest," ütles spiiker.
"Ukraina rebib end lahti nõukogude mineviku diskrimineerimisahelatest. Pereväärtused on aga kõikumatud," säutsus omakorda Ukraina president Petro Porošenko Twitteris.