Ameerika Ühendriikide Joe Bideni valitsus on Ukrainale andnud kümnete miljardite dollarite eest sõjalist abi. Ukraina paigutas osa sellest rahast krüptoettevõttesse FTX, mille omanik on George Sorose järel suurim USA demokraatliku partei toetaja.
Eelmisel nädalal raputas krüptoraha maailma uudis ettevõtte FTX pankrotistumisest. FTXi tegevjuht on Sam Bankman-Fried, kes 39,8 miljoni dollariga on Sorose järel mahult teine Ameerika Ühedriikide Demokraatliku partei toetaja. FTX pankrotistus, kuna avalikuks sai ettevõtte närune finantskäitumine, mille peale selle kliendid tahtsid sealt oma raha kätte saada, mida ettevõttel aga polnud, vahendab The Post Millenial.
Lisaks selgus, et FTX ja Ukraina riik tegid koostööd viimasele annetatud sõjalise abiraha haldamises. Ukraina digisiirde ministeerium käivitas käesoleva aasta 14. märtsil veebilehe Abi Ukrainale (Aid for Ukraine; tänaseks kustutatud) mis pidi Ukraina sõjategevuse ja humanitaarvajaduste heaks koguma krüptovaluuta annetusi. Riigi digisiirde ministeeriumi partneriteks olid küberraha ettevõte FTX ja plokiahela teenust pakkuv Everstake. Tegemist oli väidetavalt esimese korraga kui krüptovaluuta börs tegutses krüptoannetuste vahendamise kanalina riikliku finantsasutuse heaks.
Krüptovaluuta uudistekanal Coindesk kirjutas käesoleva aasta 15. märtsil, et "FTX vahetab Ukraina sõja heaks tehtud krüptoannetused fiatiks, mis hoiustatakse Ukraina Riigipanka". Fiat tähendab siinkohal riigi paberraha.
Bankman-Fried annetas demokraatidele kokku 39,8 miljonit dollarit, millest suurema summa – 128 miljonit dollarit – annetas ainult Soros. Bankman-Friedist sai Bideni ja demokraatide suurannetaja 2020. aastal.
Bloomberg kirjutab, et Bankman-Friedi varandus kahanes novembri alguses ühe päevaga 15,6 miljardilt dollarilt ühe miljardini, mis on miljardäride seas suurim selline varanduse kaotus."
FTXist haihtus ligikaudu üks miljard klientide raha, mis tekitas USA järelvalveasutustes ettevõtte vastu huvi ja algatati uurimine.
Pühapäeval 6. novembril võeti FTXist välja ümmarguselt viis miljardit dollarit. Ettevõtte mured said alguse hetkest kui konkureeriv krüptovaluuta börs Binance otsustas maha müüa oma FTT – FTXi enda krüptovaluuta – varad. Kui Binance antud otsuse langetas, tähendas see automaatselt, et FTXil on suured probleemid ja see otsis võimalusi, et teised ettevõtted, sealhulgas Binance, selle hädast välja aitaksid.
New York Post kirjutab, et FTX läks põhja peale seda kui sai avalikuks, et Bankman-Fried võttis sellest raamatupidamistarkvarasse ehitatud "tagaukse" kaudu klientide raha – ligikaudu kümme miljardit dollarit – krüptovaluuta kauplemisettevõttesse Alameda Research, mida juhtis tema tüdruksõber Caroline Ellison. Nii Alameda Researchi kui FTXi juriidiline aadress on Bahama saartel.
Binance teatas esimese hooga, et nad ostavad FTXi ära, kuid järele mõeldes loobusid sellest, kuna ettevõtte mured on liiga suured.
Toimetas Karol Kallas