Põhja-Korea liider Kim Jong-un. Foto: Scanpix

Põhja-Korea ballistilistest rakettidest, mis Venemaa tulistas Ukraina pihta, leiti palju lääneriikides toodetud osi, selgitas välja relvade liikumist uuriv Briti organisatsioon Conflict Armament Research (lüh. CAR). CAR-i andmetest teatas Slovakkia suurim ungari päevaleht „Új Szó".

CAR-i andmetel tuvastati Harkovi linnast leitud Põhja-Korea raketi jäänuseid uurides, et raketi 290-st koostisosast vähemalt 75 protsenti saab seostada Ameerika Ühendriikides tegutsevate ettevõtetega.

Mõnel koostisosal on näha ka valmistamiskuupäev. Sellest selgub, et asjaomane raketiosa on valmistatud viimase kolme aasta jooksul.

CAR-i teatel saab ülejäänud 16 protsenti raketiosadest seostada Euroopa, üheksat protsenti aga Aasia ettevõtetega. Põhiosa lääne päritolu raketiosadest oli seotud raketi navigatsioonisüsteemiga. 

CAR-i koostatud ametlikus teadaandes öeldakse, et mingil põhjusel on Põhja-Korea suutnud mööda hiilida talle tuumarelva-kava tõttu kehtestatud ÜRO sanktsioonidest. 

Kõnealuste raketiosade jäljed viivad 26 ettevõtteni, mis tegutsevad USA-s, Saksamaal, Hollandis, Šveitsis, Hiinas, Taivanil, Jaapanis ja Singapuris, märgib „Új Szó".

CAR-i teadaanne jätab nende riikide asjaomased ettevõtted aga nimetamata, kuna puudub piisavalt tõendeid selle kohta, et need ettevõtted tarninuks kõnealuseid raketiosi Põhja-Koreale teadlikult.

CAR-i kodulehelt conflictarm.com leiab materjale ka relvade muude, esmapilgul üllatavate liikumiste kohta.  

Toimetas Tõnu Kalvet