Ukraina piiskopid avaldasid teisipäeval ühise kommünikee, milles väljendasid muret, et paavst Franciscuse poolt antud luba samasooliste paaride õnnistamiseks võib tunduda paljudele loa andmisena nende patusele suhtele. Samas rõhutavad nad, et hoolimata dokumendi segadust tekitavast mitmetähenduslikkusest see siiski nii ei ole.
Ukraina piiskopliku konverentsi ühisavalduses kirjutavad piiskopid, et Vatikani usudoktriini dikasteeriumi poolt välja antud ja paavsti poolt heaks kiidetud dokument Fiducia supplicans on tekitanud reaktsioonide ning väärarusaamade tormi katoliku kiriku moraalsete ja õpetuslike küsimuste osas seoses samasooliste paaride õnnistamise lubamisega.
See tuleneb Ukraina piiskopide sõnul sellest, et "õnnistuse" kontseptsiooni mõistetakse paljude poolt "loa andmisena", eriti "loa andmisena patustamiseks". Kui lugeda kogu dokumenti oma terviklikkuses, siis on nende hinnangul selge, et see ei anna luba ega õnnistust homoseksuaalsele kooselule ega ühelegi patusele eluviisile ega muuda ka kuidagi kiriku traditsioonilist õpetust abielu osas. Samas võib aga samasooliste paaride või mitteabieluliste paaride õnnistamise lubamine tunduda inimestele nende suhete legaliseerimisena.
Leitakse, et kuigi selle dokumendi eesmärgiks näib olevat rõhutada Jumala piiritut armastust kõigi inimeste, sealhulgas ka patuste vastu ning näidata, et kirik ei lükka homoseksuaalsete kalduvustega või isegi homoseksuaalset eluviisi praktiseerivaid inimesi eemale, siis ei tehta piiskoppide hinnangul selles tekstis piisavalt selgelt vahet patuse inimesi halastava armastamise ning tema patu selge hukkamõistmise vahel.
Piiskopid heidavad dokumendile ka ette, et seal käsitletakse võrdsetena mehe ja naise abieluvälist suhet ning samasooliste paaride suhet. Kuigi mõlemad suhted on sügavalt patused, tuleks neid käsitleda eraldiseisvalt.
"Me näeme ohtu mitmetähenduslikes sõnastustes, mis tekitavad usklike seas erinevaid tõlgendusi. Mis meie arvates on selles dokumendist puudu, on see, et evangeelium kutsub patuseid üles meeleparandusele ning ilma üleskutseta loobuda homoseksuaalsete paaride patusest elust, võib see õnnistus näida heakskiidu andmisena," kirjutavad Ukraina piiskopid.
Samas toonitavad piiskopid, et dokument rõhutab korduvalt, et samasooliste paaride õnnistamine ei kujuta endast mingil viisil sellise kooselu legaliseerimist ning et katoliku kiriku õpetus abielu sakramendi osas, mis on ühe mehe ja ühe naise liit, jääb muutumatuks.
Toimetas Martin Vaher