Ukrainlased on endale ise ehitanud hulga suhteliselt pisikesi radaritele nähtamatuid lendavaid droone, millega rünnatakse Vene sõjaväge varustavaid kolonne.
"Karistaja" (Каратель/Punisher) loonud ettevõtte UA Dynamics inseneride sõnul on tegemist "mängu muutva" arenguga. Drooni lennuulatus on 50 kilomeetrit ja seda on seni kasutatud peamiselt venemaa laskemoonaladude ning kütusevarude ründamiseks. Samuti saab drooni kasutada elektroonilise sõja pidamiseks ning muudeks ülesanneteks, vahendab The Times.
Karistaja tiivaulatus on 2,2 meetrit ja see suudab korraga kanda kuni kolme lõhkelaengut. Väidetavalt suudavad need õhus püsida mitu tundi ja nende lennulagi on 400 meetrit. Karistajaga käib kaasas pisem Viirastuse (Привид/Spectre) nimeline vaatlusdroon, mis tuvastab sihtmärke.
UA Dynamicsi asutasid Ukraina sõjaväe veteranid. Ettevõtte inseneri Jevgeni Bulatsevi sõnul on nende droonid sooritanud alates Venemaa sissetungist ligi kuuskümmend edukat missiooni
Tema sõnul on nende droon "kõige odavam ja lihtsam viis, kuidas anda kauge maa tagant löök vaenlase sihtmärgi pihta ilma tsivilistide elusid ohtu seadmata".
Bulatsevi sõnul on droonide hulk, mida Ukraina sõjavägi ja eriüksused kasutavad, sõjasaladus.
Karistaja, Viirastuse, juhtkonsooli ja trenažööri komplekt maksab kokku pisut alla 180 000 euro.
Ukraina sõjaväe kasutuses on samuti kakskümmend Türgi päritolu Bayraktar TB2 drooni.
Foreign Policy Research Institute'i (Välispoliitikainistituudi) analüütiku Aaron Steini sõnul on TB2 rünnakuid pandud Vene vägede vastu toime suhteliselt vähe, kuid need on ukrainlaste moraalile olulised, sest näitavad, et venelased ei kontrolli Ukraina taevast.
Bayraktar TB2 lennuulatus on 6000 kilomeetrit, lennulagi 8 kilomeetrit, suudab õhus püsida 24 tundi ja maksab viie miljoni euro ümber.
Toimetas Karol Kallas