Üks suurima Ungari rahvusvähemuse kogukonnaga linn Munkács Taga-Karpaatides Foto: BigStockPhoto

Hiljuti esitati Ukraina ülemraadale seaduseelnõu, millega soovitakse keelata õpilastel ungarlaste koolides ungari keele rääkimine isegi vahetundide ajal.

Seaduseelnõu esitas ülemraadale Euroopa meelse partei Holos (Hääl) rahvaesindaja Natalija Pipa ja selle kohaselt peavad kõik tunnid toimuma Ungari rahvusvähemuste koolides ukraina keeles ja lapsed ei tohi ungari keeles rääkida isegi vahetundide ajal, vahendab ReMix.

Ukraina Taga-Karpaatia piirkonnas elab ligikaudu 150 000 ungarlast ja nende õiguseid piirati nii Ukraina rahvuslaste kui võimude poolt juba pikka aega enne Venemaa sissetungi.

Vaatamata nii Ukraina ungarlaste kui Ungari valitsuse märkustele piirab Ukraina valitsus süstemaatiliselt ungari keele kasutamise võimalusi. Ungarlaste kiusamine on üks põhjus, miks Ungari takistab Euroopa Liidul Ukrainale abi jagamist ja selle astumist NATO-sse. 

Kuna Ukraina soovib pääseda Euroopa Liitu, siis see küll kohendas viimase nõudmisel oma rahvusvähemuste õiguse seaduseid, kuid Ungari valitsuse sõnul on see jäänud sõnakõlksuks ja ungarlasi ahistatakse jätkuvalt.

Ungari välisministri Péter Szijjártó sõnul soovib riik Ukrainaga heanaaberlikke suhteid, kuid selleks peab Ukraina tagama ungari keele õigused nii hariduses, kultuuris kui kohaliku omavalitsuse tasandil.

Samuti levib ohtralt teavet sellest kohta, kuidas ungarlasi aetakse ülemäärases mahus "kahurilihana" rindele.

Lisaks levivad kuuldused, et Ukraina kavatseb Taga-Karpaatiast lisaks rindele saata kümneid tuhandeid ungari rahvusest mehi.

Toimetas Karol Kallas