Ukrainlased Prahas kodumaale suunduvale bussile minemas Foto: meediaportaal Hlavné správy

Tšehhis sõjapaos olevate Ukraina kodanike hulgas on käivitunud tagasivool kodumaale. Osa naaseb sinna elama, osa aga lihtsalt puhkama, teatab Tšehhi ja Slovakkia ajakirjandus.

„Kui kellelgi tuleks praegu tahtmine sõita Tšehhist rongiga Ukrainasse, siis jääks ta jänni. Piletid on välja müüdud kuni augusti keskpaigani. Ukrainast saabunud põgenikud naasevad oma kodumaale. Suur osa neist kavatseb aga sinna sõita üksnes puhkusele," teatas 11. juulil Slovakkia internetiväljaanne „Hlavné správy".

„Bussijaamad ja rongijaamad on ukrainlasi tulvil. Kodumaale aga sõidavad nad vaid puhkama," kuulutas Tšehhi telejaama „TV Nova" kodulehel ilmunud samateemalise uudise pealkiri juba 5. juulil. Asjaomases teleuudises ütlebki osa usutletud ukrainlasi, et kavatseb Tšehhisse naasta. „TV Nova" andmeil on Ukrainast sõjapakku saabunud isikuid Tšehhis üle 325 000, „Hlavné správy" andmeil aga ligikaudu 320 000.

„Vahest paneb see imestama ainult mind, kuid ma pole eladeski kuulnud, et keegi sõidaks puhkama sõjapiirkonda. Kas olete kuulnud süürlastest, kes sõidavad [välismaalt] suveks kogu perega Damaskusesse puhkama? Või et inimesed, kes olid Teise maailmasõja ajal põgenenud Hitleri eest Ameerikasse, käinuks pärast aeg-ajalt Berliini puhkeravilates?" küsis sel puhul Slovakkia poliitik, ajaloolane ja tõlkija Marek Kurta (liikumine „Vabariik") 10. juulil oma Facebooki-postituses.

„Pigem mitte," vastab Kurta. „Sõjapõgenik nimelt põgeneb sõja ja tagakiusamise eest ega taha kindlasti naasta. Ja tulebki toetada neid, kel pole kuhugi minna, eelkõige naisi ja lapsi. Aga kuidas saab nimetada sõjapõgenikuks kedagi, kes sõidab puhkama riiki, kust on ise põgenenud? Ja seda veel pealegi raha eest, mille on saanud vastuvõtjariigilt selle eest, et on põgenik?"

Kurta ei heida Ukraina põgenikele siiski nende käitumist ette, vaid meenutab hoopis slovaki rahvatarkust: „Rumal on see, kes annab, veel rumalam see, kes vastu ei võta."

Hlavné správy" asjaomases uudises teatatakse sedagi, et Tšehhi võimud on otsustanud lõpetada Ukrainast põgenenute eluasemekulu täieliku kinnimaksmise. Mõne nädala pärast jõustub Tšehhis seadusemuudatus, mille kohaselt makstakse kinni vaid nende põgenike elamine, kes on rasedad, lapsed, invaliidid ja nende saatjad või siis vanemad kui 65-aastased, lisaks veel mõne sotsiaalselt haavatava elanikkonnarühma esindajad.

Toimetas Tõnu Kalvet