Prantsusmaa president Emmanuel Macron (keskel) kohtub inimestega Mauges-sur-Loire'i lähistel asuvas La Pommeraye'i Ukraina põgenike keskuses; 15.03.2022. Foto: Scanpix

Nagu 2015. aastal oli suurem osa Euroopasse tunginud sisserändajatest "süürlased", näitab Prantsusmaa kogemus, et üks kolmest ennast Ukraina "põgenikuks" väitvast inimesest on, kas Aafrikast, või Lähis-Idast pärit parema elu otsija.

Märkimisväärne osa sisserändajatest, kes on jõudnud Prantsusmaale ja väidavad, et nad põgenevad Ukraina sõja eest, ei ole tegelikult ukrainlased ja paljud neist on pärit, kas Aafrikast, või Lähis-Idast, vahendab uudistekanal ReMix. 

Prantsusmaa peaministri Jean Castexi sõnul on Prantsusmaale alates Ukraina sõja algusest 25. veebruaril jõudnud [8. märtsi seisuga] rohkem kui 5000 asüülitaotlejat ja see number "kasvab tohutu kiirusega". Ainuüksi 7. märtsil saabus üle 500 asüülitaotleja, kellest enamus toodi Prantsusmaale bussidega Berliinist ja paljud saabusid nii rongide kui lennukitega. Paljud Ukraina sõda põhjuseks toovad asüülitaotlejad saabuvad Prantsusmaale omal käel ja peatuvad juba riigis elavate pereliikmete juures. 

Samas paljud ametlike kanalite kaudu saabunud inimesed ei ole võimude sõnul Ukraina päritolu ja teiste riikide kodakondsusega inimesi on kuskil kolmkümmend protsenti.

Üle seitsme protsendi saabunutest on Alžeeria kodakondsusega ja Marokost ning Elevandiluurannikult on kummastki pärit 3,5 protsenti.

Indiast ja Kõrgõstanist on kummastki kaks ja pool protsenti. Lisaks on veel inimesi Kongo Demokraatlikust vabariigist, Kamerunist, Pakistanist, Nigeeriast ja Hiinast.

Prantsusmaa kodakonduse aseministri (Ministre déléguée chargée de la Citoyenneté) Marlène Schiappa sõnul tagatakse kõigile saabujatele majutus, kuid neile ei anta hoobilt põgeniku staatust ja riik loodab, et peale sõjategevuse lõppu pöörduvad need inimesed kodumaale tagasi.

Schiappa sõnul antakse Ukraina asüülitaotlejatele "ajutine ja kohe kehtima hakkav" staatus, mis annab neile põgenikega samad õigused, sealhulgas hariduslikule, rahalisele ja meditsiinilisele abile.

Ukraina sõda algas ajal kui Prantsusmaad on mõne nädala pärast ees ootamas presidendivalimised ja kõik presidendikandidaadid peavad ütlema välja oma seisukoha, kuidas nad kavatsevad sõjategevuse eest põgenevaid inimesi aidata. 

Parema ilmavaatega presidendikandidaadi Éric Zemmouri hinnangul võivad kõik Ukraina põgenikud, kellel on Prantsusmaal perekondlikke sidemeid, saada ajutise viisa. 

Kui ajakirjanikud küsisid, kuidas selline seisukoht läheb kokku tema muidu väga karmide vaadetega sisserändele, vastas Zemmour, et "küsimus on assimileerimises". 

"On inimesi, kes on meie moodi ja inimesi, kes seda ei ole. Igaüks saab täna aru, et araablased ja moslemid on liialt mitte meie moodi ning selliseid inimesi on järjest raskem integreerida," rääkis konservatiivse Reconquête partei poliitik.

"Meie oleme lähedasemad kristlastest eurooplastele," lisas ta.

Toimetas Karol Kallas