USA ülemkohtu kohtunik Anthony Kennedy, kes saab juulis 82-aastaseks, teatas kolmapäeval kavatsusest pensionile jääda, andes seeläbi president Donald Trumpile võimaluse ametisse määrata veel ühe konservatiivse kohtuniku ning kallutada ülemkohtu jõuvahekorda konservatiivide kasuks, vahendavad uudisteagentuurid Reuters ja Associated Press.
Vabariiklasest presidendi Ronald Reagani poolt 1988. aastal ametisse määratud ülemkohtu kohtunik Anthony Kennedy on olnud kolme aastakümne vältel sageli Ameerika Ühendriikide ülemkohtu määravaks hääleks sellistes ühiskonda lõhestavates küsimustes nagu samasooliste abielud ja abort, mida ta on vaatamata oma väidetavalt traditsioonilistele konservatiivsetele hoiakutele nii toetanud kui edendanud.
Kuna ilma Kennedyta jaguneb 9 liikmeline USA ülemkohus nelja vabariiklastest presidentide poolt määratud konservatiivse ning nelja demokraatidest presidentide poolt määratud liberaalse ülemkohtu kohtuniku vahel, siis avaneb president Donald Trumpil pärast ülemkohtunik Kennedy pensionile suundumist 31. juulil võimalus ametisse määrata oma ametiaja vältel juba teine konservatiivne kohtunik Neil Gorsuchi kõrval ning anda seega ühehääleline enamus konservatiividele. Kuna USA senatis, mis peab president Trumpi kandidaadi kinnitama, on napp enamus (51 kohta 100st) konservatiivide käes, siis pole demokraatidel võimalik konservatiivse kohtuniku määramist ülemkohtusse takistada.
Arvestades, et ülemkohtu 85-aastane liberaalne kohtunik Ruth Bader Ginsburg on veel eakam kui Kennedy ning ka liberaalne kohtunik Stephen Breyer on juba 79 aasta vanune, siis pole sugugi välistatud, et president Trumpil võib avaneda võimalus konservatiivide ülekaalu ülemkohtus veelgi suurendada, eriti juhul, kui ta peaks ka teise ametiaja võitma.
Määravaks saab abordiküsimus
President Trumpil on juba olemas nimekiri 25 kandidaadiga, kelle seast järgmine ülemkohtu kohtunik valida ning otsuse langetamisel saab ilmselt määravaks abordiküsimus. Kui Kennedy on kohtunikuna peamiselt abordiõigusi toetanud, siis Trump on andnud selgelt mõista, et ta kavatseb valida kohtunikke, kes tühistaksid 1973. aastal USAs föderaaltasandil abordi legaliseerinud Roe v. Wade kohtuotsuse. Isegi kui selle tühistamine ei peaks koheselt õnnestuma on konservatiivsem ülemkohus kindlasti nõus säilitama vähemalt seniseid piiranguid abortidele.
"Kui Donald Trump, kes lubas tühistada Roe v. Wade kohtuotsuse, valib kellegi, kes on abordivastane, siis on Roe v. Wade kohtuotsuse saatus suure küsimärgi all," ütles David Cole, Ameerika Kodanikuvabaduste Ühingu riiklik õigusjuht.
Kuna Trumpi valik võib nii selles kui ka teistes ühiskonda äärmiselt lõhestavates küsimustes (nt homoõigused, surmanuhtlus) määravaks saada, siis on oodata, et huvigrupid aktiviseeruvad kogu poliitilise spektri ulatuses, et Trumpi kandidaati kas toetada või rünnata.
Kommenteerides Kennedy pensionile suundumist, mis oli ajendatud soovist veeta rohkem aega oma perekonnaga, ütles Trump Põhja-Dakotas peetud rahvakoosolekul:
"Mulle on see suur au, et ta otsustas seda teha minu ametisoleku ajal, kuna ta oli kindel, et ma teen õige otsuse ja jätkan tema suurepärast pärandit."
Lisades, et "me peame valima suurepärase ülemkohtuniku, kes on sellel kohal 40 või 45 aastat."
USA senati demokraatide liider Chuck Schumer nimetas seda aga "selle riigi kõige olulisemaks ülemkohtuniku määramiseks vähemalt põlvkonna jooksul."