Saksamaal seisab ladudes miljardeid kasutuid maske, mis koroona ajal soetati. Maskide soetamiskulu on ainuüksi föderaaltasandil 6 miljardit eurot. Aegumistähtaja saabumise tõttu tuleb hakata maske utiliseerimiseks põletama ja samas tuleb ka raha põletada – et kasutult seisvaid maske edasi ladustada.
Saksa ametnikud on maskide põletamisele peene nime leidnud – termiline ringlusse võtmine, vahendab Die Welt. Neli liidumaad on teatanud kokku 17,25 miljoni aegunud koroonamaski termilisest ringlusse võtmisest. Ehk põletamisest.
Ka Saksa tervishoiuministeerium teatas maskide „energeetilisest ringlusse võtmisest". Seni põletatud maskide arv oli ministeeriumi sõnul „alla miljoni".
Eelmise aasta oktoobris selgus, et Saksamaal tuleb esialgu aegumise tõttu hävitada ligi 800 miljonit maski, mis tuleb „energeetiliselt võtta ringlusesse" aasta jooksul kuni 2023 novembrini.
Föderaaltasand ja liidumaad „istuvad miljardite maskide otsas", möönab Die Welt. Tervishoiuministeeriumi sõnul on sellest 3,7 miljardit maski föderaaltasandi omad, millest 20 protsenti ei saa utiliseerida, kuna nende üle käib kohtuvaidlus. Suur osa maskidest aegub tuleva aasta lõpuks. Liidumaadel on ca 2 miljardit maski.
Paljude liidumaade jaoks on probleem ka selles, et nad tohivad „energeetiliselt muundada" ainult neid maske, mis nad on ise soetanud. Föderaaltasandilt saadud maskide utiliseerimise jaoks peavad nad küsima luba valitsusasutuselt.
„Hesseni liidumaa sise- ja spordiministeerium pöördub koos teiste liidumaade ministeeriumidega valitsuse poole tungiva palvega kanda jätkuvaid laokulusid kasutult seisvate kaitsemaskide osas, mida [valitsus] tagasi ei võta või millele utiliseerimise nõusolekut ei anta," sõnab Hesseni liidumaa sise- ja spordiministeeriumi kõneisik, kuna siiani pole maskide utiliseerimiseks luba saadud. „Saksa tervishoiuministeerium viitab tolliprobleemidele, mida pole suudetud siiani lahendada." Ainuüksi Saarimaa liidumaa peaks hävitama 1,8 miljonit föderaalvalitsuselt saadud maski.
Poliitikud kritiseerivad teravalt maskide soetamisel toimunud ülereageerimist ja mõistliku kalkulatsiooni puudumist. „Maksumaksja raha laristamist ja tohutut olukorra ülehindamist ei tohi [edaspidi] toimuda," lausus Karster Klein koalitsioonierakonnast FDP.
Kokku on maske soetatud Saksamaal föderaaltasandil ligi 6 miljardi euro eest, siia lisanduvad veel sajad miljonid eurod liidumaade maskikulusid. Lisaks sellele loodi rahvuslik reserv „Nationalen Reserve Gesundheitsgeschutz", mille mõttekuses on praegu kahtlema hakatud, kuna föderaaltasandil sellise reservi moodustamine ei ole majanduslikult ega ka sisuliselt tark. Reservi valduses olevatest maskidest tuleb 245 miljonit järgmisel aastal aegumise tõttu utiliseerida.
Ka Saksa riigikontroll on ülemäärast maskide soetamist kritiseerinud, nentides, et maskide soetamise „massiivset ülehindamist" oleks saanud „vältida".
Toimetas René Allik