Ungari valitsus pakub abielupaaridele 29 470 eurost laenu, mida nad ei pea tagasi maksma, kui nad saavad kolm last. See meede on osa peaminister Viktor Orbáni rahvastikukasvu ergutamise plaanist Euroopa ühe madalaima sündimusega riigis. Rootsi sotsiaalministri hinnangul meenutab aga Ungari peresõbralik poliitika Natsi-Saksamaad, vahendab LifeSiteNews.
Valitsuse kõneisiku sõnul taotlesid juuli vältel sellist laenu või teisi peretoetusi juba tuhanded Ungari perekonnad.
Kõlbulikud abielupaarid saavad 10 miljoni forinti ehk 29 470 euro suuruse summa laenuna, mida tuleb neil riigile igakuiselt tagasi maksta, kuni nad saavad kolme lapse vanemateks. Kuid kui abielupaarid saavad lapse viie aasta jooksul, siis laenu intress tühistatakse ning tagasimaksed peatatakse kolmeks aastaks. Tagasimaksed peatakse selleks perioodiks ka paaridel, kes taotlevad laenu pärast 12. rasedusnädalat.
Laenu saamiseks peavad paarid vastama aga kindlatele kriteeriumitele: nad peavad olema abielus, vähemalt ühe jaoks neist peab see olema esimene abielu, naine peab olema vanuses 18 kuni 40 ning vähemalt üks abikaasadest peab olema maksnud Ungari riigile vähemalt 180 päeva ulatuses makse.
Selle laenu võtnud abielupaarid, kes ei suuda esimese viie aasta jooksul oma esimest last saada on aga sunnitud kogu laenusumma neljakuise perioodi vältel tagasi maksma, kui nad ei suuda esitada arstlikku õiendit, mis kinnitaks nende võimetust järglasi saada.
Ungari perede, noorte ja rahvusvaheliste suhete riigiministri Katalin Nováki sõnul on selle laenu praeguseks saanud juba 1300 abielupaari, kelledest enamik taotles maksimaalset ligi 30 000 euro suurust laenusummat.
Ungari valitsus rakendab perekondade toetuseks ka teisi meetmeid
Lisaks laenudele rakendab Ungari valitsus ka teisi meetmeid abielu, perekondade ja rahvastikukasvu toetuseks. Näiteks vabastati aasta alguses terveks eluks eraisiku tulumaksust kõik emad, kes on ilmale toonud ja üles kasvatanud vähemalt neli last.
Ühtlasi on valitsus saanud Nováki sõnul ligi 3000 taotlust tasumata hüpoteeklaenude kustutamiseks ning 6400 suurperet on esitanud avalduse autoostuks riigipoolse toetuse saamiseks.
Alates 1. juulist saavad Ungari perekonnad taotleda kinnisvaralaenu kustutamist ligi 30 000 euro ulatuses teise lapse sünni korral ning järelejäänud laenu kustutamist enam kui 12 000 euro ulatuses kolmanda lapse puhul. Iga järgneva lapse sünni järgselt on võimalik taotleda hüpoteeklaenu kustutamist veel ligikaudu 3000 euro ulatuses.
Novák, kes on ühtlasi suurima valitsuserakonna Fideszi asepresident, selgitas pressikonverentsil, et 2020. aasta eelarvesse on perekondade toetuseks eraldatud 2,5 korda rohkem vahendeid kui 2010. aastal, nimetades seda seetõttu ka "perekondade eelarveks".
Ta kinnitas, et valitsuse peresõbralik poliitika võimaldab lastega peredel säästa järgmisel aastal kokku ligi 50 miljonit eurot ning valitsus laenab neile omakorda veel ligi 2 miljardit eurot.
Peresõbralik poliitika kui alternatiiv massiimmigratsioonile
Ungari valitsus soovib nende meetmete abil võidelda riiki vaevava rahvastiku hääbumisega ning ühtlasi hoiduda massiimmigratsioonist oma rahvastikuprobleemi lahendamiseks.
Ungari kaubandus- ja välisministri Peter Szijjarto sõnul "kulutab Ungari raha pigem perekondadele kui immigrantidele".
Valitsuse kõneisiku sõnul on Euroopa ristteel ning Lääne-Euroopa üritab oma rahvastikuprobleemi ületamiseks kasutada "lihtsaid lahendusi, mis annavad vaid lühiajalist edu, kuid millel on pikas perspektiivis katastroofilised tagajärjed".
Ungari on tema sõnul "valinud aga pikaajalise ning raskema teekonna, kuid selle tulemusena võib Euroopast saada aga taas majanduslikult tugev ja elujõuline kontinent. Me kas julgustame sünde, asetades poliitika keskmesse perekondade huvid, või me julgustame üha jätkuvaid rändevooge".
Ungari sündimuskordaja on hetkel 1,57 last naise kohta, mis on natukene madalam Euroopa keskmisest (1,6) ning märgatavalt väiksem rahvastiku taastootmiseks vajalikust määrast (2,1).
Rootsi sotsiaalminister: Ungari peresõbralik poliitika meenutab Natsi-Saksamaad
Rootsi sotsiaalminister Annika Strandhall kritiseeris Ungari valitsuse peresõbralikku poliitikat Twitteris, kus ta nimetas seda "murettekitavaks" ning "1930ndate [Natsi-Saksamaa] järele lehkavaks". Tema sõnul soovib Orbán "rohkem tõelisi Ungari lapsi", mistõttu on ta tema hinnangul "parempopulist, kes üritab varjata nende poliitikate tagajärgi naiste iseseisvusele, mille nad endale kätte on võidelnud".
Vastusena sellele säutsule saatis Novák Strandhallile kirja, milles lükkas resoluutselt tagasi tema süüdistused, nagu meenutaks Ungari peresõbralik poliitika kuidagi Natsi-Saksamaad. Novak kirjutas, et ta oli šokeeritud, kui sai teada, et Strandhall oli võrrelnud peaminister Orbáni perekondade kaitsmise plaani kolmekümnendate aastate Saksamaaga ning süüdistanud Ungari valitsust naiste ekspluateerimises.
Novák lisas, et austab küll Rootsi otsust, mille kohaselt näevad nad immigratsioonis lahendust oma demograafilistele probleemidele, kuid "Ungaris usume me tugevatesse perekondadesse kui oma kogukonna vundamenti":
"Me oleme edendanud peresõbralikku poliitikat ning me oleme kolmedel järjestikustel demokraatlikel üldvalimistel saavutanud parlamendis kahekolmandikulise enamuse. Ungari kodanikud on korduvalt oma tahet väljendanud ning volitanud meid peatama illegaalse immigratsiooni oma piiridel, mitte laskma riiki massiliselt majanduspõgenikke, vaid julgustama Ungari naisi ja mehi saama nii palju lapsi kui nad soovivad ning kohe, kui nad seda soovivad."
Kui Rootsi rahvastikust moodustavad moslemiimmigrandid hetkeseisuga ligikaudu 8,1 protsenti, siis Ungaris on neid kõigest 0,4 protsenti. Uurimiskeskuse Pew prognoosi kohaselt võib vastav näitaja küündida kõrge rändestsenaariumi korral Rootsis aastaks 2050 koguni 30,6 protsendini ning Ungaris 4,5 protsendini.
Ungari pere- ning immigratsioonipoliitikat kritiseeris ka Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik Dunja Mijatović, kes väljendas ühtlasi oma pahameelt vähese soolise võrdõiguslikkuse pärast Ungaris:
"Kuigi valitsus üritab võimestada naisi tööturul osalemise kaudu, on vastselt rakendatud perekonna kaitsmise plaani keskmes naiste käsitlemine lapsekandjatena. Sellega kaasneb aga sooliste stereotüüpide süvendamise ja naiste instrumentaliseerimise oht."
Toimetas Martin Vaher
Juhtkiri: Ungari näitab paljulapselistele peredele maksuvabastust andes taas head eeskuju
Demograafilised faktid kinnitavad hääbuva Euroopa kiiret islamiseerumist