Andrej Babiš, Herbert Kickl ja Viktor Orban Euroopa Patriootide asutamisel, 30.06.2024 Foto: Viktor Orban/sotsiaalmeedia

Austria Vabaduspartei, Tšehhi ANO ja Ungari Fideszi juhid asutasid Austria pealinnas Viinis Euroopa konservatiivsete parteide ühenduse Euroopa Patrioodid.

Euroopa Patrioodid (Patriots for Europe) liidu asutamise dokumendile kirjutasid alla Ungari peaminister Viktor Orbán, endine Tšehhi peaminister Andrej Babiš ja Austria suurima opositsioonipartei juht Herbert Kickl. Asutamisel arvasid kolm konservatiivset tipppoliitikut, et liidust saab loodetavasti Euroopa Parlamendi suurim konservatiivide ühendus, vahendab ReMix. 

Samal päeval teatas Alternatiiv Saksamaale (AfD), mis "tänu" Marine Le Penile Euroopa Parlamendi Identiteet ja Demokraatia (ID) saadikurühmast välja visati, et on huvitatud ühinemisest Euroopa Patriootidega.  

Orbáni sõnul näitab olukord terves Euroopa Liidus, et selle poliitika peab muutuma. Ta rõhutas, et kahekümnes 27-st Euroopa Liidu liikmesriigist võitsid Euroopa parlamendi valimised parteid, mis lubasid kodanikele Euroopa poliitikate muutust.

Euroopa Patrioodid avaldasid manifesti, mis võtab kokku uue liidu ideaalid, eesmärgid ja tööpõhimõtted.

Lühemalt sõnastades need kõlavad: Euroopa Liidu majandus on kriisis, selle mõjukus maailmas väheneb ja seda ohustavad terrorism ning masssisseränne. Suurt ohtu Euroopa Liidule kujutab selle tagahoovis käiv sõda, mida progressistlik nomenklatuur ei suutnud ära hoida ega oska lõpetada.

"Me ei seisa tegevusetult ja ei vaata pealt Euroopa üliriigi tekkimist, milles liikmesriikide parlamentidest saab teatud liiki rahvapärimus, kuidas riikide iseseisvusest ja enesemääramisest on tehtud tühjad sõnakõlksud. Me tahame Euroopat, mis on taas maailmas esirinnas ja on oma väärtuste, traditsioonide ja [Euroopa rahvaste] mitmekesisuse üle uhke," selgitas manifesti sisu Vabaduspartei juht Kickl. Ta lisas: "Euroopa ei soovi olla Emmanuel Macroni, Ursula von der Leyeni või mingisugune vasakpoolne eksperiment." 

Babiš osutas, et Euroopa Liidu keskkonnapoliitikates peab suuremat tähelepanu pöörama majanduslikule arengule ja riikide ühenduse konkurentsivõimet ei tohi seada ohtu. Selleks tuleb leida tehniliselt tervemõistuslikud, majanduslikult pädevad ja sotsiaalselt õiglased lahendused.

Euroopa Liidu liikmesriikide paremjõudude koostööd segavad kolme võimuka naise – Marine Le Peni (ID saadikurühm), Giorgia Meloni (Euroopa Konservatiivid ja Reformistid; ECR) ja Alice Weideli (AfD) – vastuolud.

Toimetas Karol Kallas