Leinapäevi tähistatakse Euroopa riikides kas musta lipu või musta lindiga lippude küljes, kuid uue elu sünni tähistamiseks eraldi lipulisasid või lippe ette nähtud ei ole. Ungari vabaühendus on välja pakkunud lapselipu idee, mis tänaseks on levinud üle riigi.
2011. aastal algatas Ungari kodanikuühendus Kolm printsi ja kolm printsessi lapselipu liikumise, mille eesmärgiks on tähistada iga uue elu sündi ning teha langeva sündivusega riigis iga lapse sünnist pidupäev. Lapselipu liikumine on tänaseks levinud üle riigi ja elu sümboliga lippe on näha nii rõdudel, lipumastides kui valitsuse- ning ärihoonetel, vahendab uudisteportaal Remix.
Lipu kavandid mõtles 2011. aastal välja näitleja ja teatrijuht Pál Oberfrank. Lippudel on kas sinine või roosa ketas (nagu Jaapani tõusev päike), mille peal on toonekure figuur.
Ungari linnad ja asulad, kus lehvivad titelipud
Lipualgatust on asunud toetama ka Ungari valitsuse ametnikud. Näiteks on liikumisele tublisti hoogu andnud tagakiusatud kristlaste abistamise riigisekretär Tristan Azbej.
Vabaühendus Kolm printsi ja kolm printsessi asutati 2009. aastal tuntud sotsioloogia- ja psühholoogiateadlase Maria Koppi poolt. Kui Kopp 2012. aastal 70-aastasena suri, võttis ühenduse juhtimise üle tema ajakirjanikust ja dokumentalistist tütar Fruzsina Skrabski.
Organisatsiooni suurimaks saavutuseks peetakse 2013. aastal kõigi toonaste parlamendiparteide poolt alla kirjutatud deklaratsiooni, milles lubati toetada sündivust suurendava perepoliitika algatusi.
Tänu Viktor Orbáni konservatiivse valitsuse poliitikatele on sündimus Ungaris kasvamas. 2020. aastal on see võrreldes eelmise aasta sama ajaga kasvanud 5 protsenti ja laste arv pere kohta on kasvanud 1,44-lt 1,53-ni.
Ungari kulutab aastas perede toetamiseks 6,8 miljardit eurot, mis on sisemajanduse kogutoodangust 4,6 protsenti. Valitsuse sõnul ei peeta seda raha kulutuseks, vaid investeeringuks.
Toimetas Karol Kallas