Ungari justiitsministri Judit Varga sõnul pole Euroopa Liidu ametlikus juhtkonnas keegi võimeline Liitu juhtima ja sellele annavad oma juhtide soovide järele käske vabaühendused ning mõttekojad.
Neljapäeval Ungari pealinnas Budapestis peetud konverentsil esinedes rääkis justiitsminister, et Euroopat ei julge keegi juhtida, ega ole täna võimeline keegi seda tegema ja eriti puudutab see Euroopa Komisjoni. Euroopa Liidul puudub poliitiline juhtimine, vahendab Varga sõnumit ReMix.
"Euroopa Liidus on täna mittetulundusühingud, sihtasutused ja mõttekojad need, mis annavad Euroopale käske, kuidas seda juhtida ning need teevad seda kuuletudes oma juhtide tahtele," rääkis ta.
"Asümmeetrilistel põhjustel on hiljuti tekkinud usalduskriis Euroopa Liidu juhtkonna ja Ungari valitsuse vahel. See on nii põhjusel, kuna Ungari valitsus, mitte nagu Euroopa Liidu institutsioonid, räägib seda, mida see mõtleb ja teeb seda, mida räägib," jätkas minister.
Varga sõnul koperdab Euroopa Liit mööda ajaloo näitelava kohmaka palaganina ringi, triivides kriisist kriisi ja alates massisisserändekriisi algusest üritab teha poliitikaid viisil, mis on kodanike tegelikest vajadustest täielikult irdunud. Tema sõnul ebaõnnestus EL institutsiooniline süsteem Covidi kriisi ajal ja Euroopa Liit tulistab Venemaale Ukraina sõja järel kehtestatud sanktsioonidega iseendale jalga.
Ta hoiatas, et sisserändekriis on jätkuvalt suureks ohuks.
"Samal ajal kui me kaitseme Euroopat [massisisserände eest], peame me kogu aeg võitlema Euroopa Kohtu otsuste ja protsessidega. Selle asemel, et keegi meid meie heategude eest tänaks, peame me taluma järjekordseid karistusi. Selline on Ungari saatus."
Varga juhtis ka tähelepanu, et Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen sõlmis Covidi süstiainete tootja Pfizeriga ainuisikuliselt kokkuleppe, kuid tohutute, hirmkallite ja ebavajalike süstikoguste ostmiseni viinud sõnumeid pole tänaseni avalikustatud.
"Me ei tee saladust tõigast, et me soovime allutada Euroopa Liidu institutsioonide tegevuse õigusriigi põhimõtetele ja panna need oma tegevuse eest vastutama. Räägime sellest, kas Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament, EL institutsioonid ise austavad neid reegleid [mida nad liikmesriike sunnivad järgima] ja kas õigusriigi põhimõtted nende jaoks kehtivad," osutas Varga.
Kuigi Euroopa Parlament soovib tõkestada Ungari saamise 1. juunil Euroopa Liidu eesistujaks, siis Varga sõnul pole sellel antud küsimuses mitte mingisugust sõnaõigust. Ministri sõnul üritavad vastalised takistada Ungari saamist eesistujaks, kuna nad kardavad, et Ungari hakkab tegelema Euroopa Liidu institutsioonide saamatusega.
Varga sõnu kinnitab Covidi aeg, kus ainuvõimaliku lahenduse, kuidas riigid sunniti Covidile reageerima, mõtles välja Bill Gates oma äripartnerite ja vabaühendustega.
Toimetas Karol Kallas